Program ochrony świneczki karłowatej

Program ochrony świneczki karłowatej

Nazwa gatunku: ŚWINECZKA KARŁOWATA Nazwa łacińska: Porcula salvania Kraj: Indie - Assam Strona projektu: www.pygmyhog.org   Świneczka karłowata jest najmniejszą i najrzadszą dziką świnią na świecie. Gatunek ten jest obecnie uznany za krytycznie zagrożony wyginięciem. Na szczęście prowadzony obecnie proces reintrodukcji, pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość tego gatunku. Świneczka karłowata ma ok. 65 cm długości

Opis

Nazwa gatunku: ŚWINECZKA KARŁOWATA
Nazwa łacińska: Porcula salvania

Kraj: Indie – Assam
Strona projektu: www.pygmyhog.org

 

Świneczka karłowata jest najmniejszą i najrzadszą dziką świnią na świecie. Gatunek ten jest obecnie uznany za krytycznie zagrożony wyginięciem. Na szczęście prowadzony obecnie proces reintrodukcji, pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość tego gatunku.

Świneczka karłowata ma ok. 65 cm długości i 25 cm wysokości, waży od 8 do 9 kg. Samice są trochę mniejsze, a noworodki ważą tylko 150-200 gram! Żywią się korzeniami, bulwami, owadami, gryzoniami i małymi gadami. Zamieszkują gęste, trawiaste zarośla, w których budują coś na kształt gniazda do odchowy młodych.
Biegnąca świneczka karłowata w zagrodzie w Pygmy Hog Conservation Programme. fot. Craig Jones
Świneczka karłowata z młodymi w zagrodzie w Pygmy Hog Conservation Programme. fot. Craig Jones
Świneczki karłowate doznały poważnej utraty siedlisk i uważano, że wyginęły w latach 60 ubiegłego wieku. Zostały wyparta z większości naturalnych obszarów w Indiach i Nepalu. W ostatnich dziesięcioleciach, program hodowli i inne działania na rzecz ochrony umożliwiają powrót tego gatunku. Obecnie w północno-wschodnim stanie Assam żyje mniej niż 300 zwierząt. To nie tylko najmniejsze dzikie świnie, ale także jedne z najrzadszych zwierząt na świecie! Program ochrony świneczki karłowatej prowadzonym jest wspólnie przez władze Indii, brytyjską organizację Durrell Wildlife Conservation Trust i lokalną organizację non-profit Aaranyak.

Świneczki karłowate w “lockdownie” – zagraża im afrykański pomór świń

Opowieść o świneczkach karłowatych, którym zagraża afrykański pomór świń w Indiach (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek świneczce karłowatej

Serdecznie zapraszamy na niezwykłe spotkanie z wyjątkowym człowiekiem - spotkanie z serii Zoo i Dodo na ratunek w dniu 13 października 2017! (więcej…)
Czytaj dalej

Scroll Up
Koszyk Przedmiot został usunięty. Cofnij
  • No products in the cart.
0