Program ochrony saola

Program ochrony saola

Nazwa gatunku: SAOLA Nazwa łacińska: Pseudoryx nghetinhensis Kraj: Laos, Wietnam Strona projektu: www.savethesaola.org   Saola (Pseudoryx nghetinhensis) jest zwierzęciem kopytnym, należącym do rodziny krętorogich i mimo dosyć dużych rozmiarów (waży ok. 90kg) została opisana naukowo dopiero w 1995 r. Żyje w tropikalnym lesie, w bardzo niedostępnym regionie Wietnamu graniczącym z Laosem. Dotychczas badaczom udało się

Opis

Nazwa gatunku: SAOLA
Nazwa łacińska: Pseudoryx nghetinhensis

Kraj: Laos, Wietnam
Strona projektu: www.savethesaola.org

 

Saola (Pseudoryx nghetinhensis) jest zwierzęciem kopytnym, należącym do rodziny krętorogich i mimo dosyć dużych rozmiarów (waży ok. 90kg) została opisana naukowo dopiero w 1995 r. Żyje w tropikalnym lesie, w bardzo niedostępnym regionie Wietnamu graniczącym z Laosem. Dotychczas badaczom udało się zaledwie trzykrotnie ją sfotografować!

Niewiele osób słyszało o dziwnym, widzianym tylko kilka razy zwierzęciu, jakim jest saola. Saola (Pseudoryx nghetinhensis), czyli jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem dużych ssaków na ziemi, to prawdopodobnie pierwowzór mitycznego jednorożca. Jest zwierzęciem kopytnym, należącym do rodziny krętorogich i mimo dosyć dużych rozmiarów (waży ok. 90 kg) została odkryta dopiero w 1992, a opisana naukowo w 1995 roku. To endemit, zamieszkujący bardzo niedostępne tereny w Górach Annamskich Wietnamu oraz Laosu. Przez tubylców zwany jest saht-supahp czyli uprzejme zwierzę. Głównym zagrożeniem dla saoli jest kłusownictwo. Na terenie Wietnamu gatunek ten został już niemal całkowicie wytępiony – ostatnie autentyczne zdjęcie saoli pochodzi z 2015 roku. Co więcej, dotychczas tylko kilkakrotnie natrafiono na jej ślady i badaczom udało się zaledwie trzykrotnie ją sfotografować! Liczbę pozostałych przy życiu osobników szacuje się na mniej niż 50.

Fundacja wspiera finansowo program ochrony saoli prowadzony przez Saola Working Group, w szczególności projekt budowy stacji ratującej saolę w Wietnamie.

Saola Working Group powstała w 2006 roku przy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i zrzesza naukowców prowadzących badania nad saolą i wdrażających plan ratowania tego gatunku. Jej celem jest skoordynowanie działań w celu ratowania saoli. Grupa skupia się na odnalezieniu żyjących na wolności osobników, dokładnym poznaniu ich biologii oraz rozpoczęciu hodowli, która okazuje się ostatnią szansą dla saoli. “Przez wiele lat współpracowaliśmy z organizacjami pozarządowymi oraz rządami Wietnamu i Laosu w celu ochrony lasów i przyrody w Annamitach, ale pomimo wysiłków, niestety zarówno w Wietnamie jak i Laosie, poziom kłusownictwa nie zmniejszył się wystarczająco aby pozwolić saola przetrwać” powiedział William Robichaud, koordynator Saola Working Group.

Saola stoi przed bliską zagładą. Aby poradzić sobie z tą tragiczną sytuacją Saola Working Group współpracuje z rządami Wietnamu i Laosu, aby wdrożyć nową, odważną inicjatywę ratowania gatunków: ustanowienie programu hodowli. “Zdobycie kilku ostatnich saoli i przekazywanie ich do chronionej hodowli pod nadzorem, zatrudnienie międzynarodowych ekspertów jest najważniejszym krokiem w celu ratowania tego niezwykłego gatunku przed wyginięciem”, mówi Robichaud.

Specjaliści prowadzą działania w naturze, obejmujące m.in. próbne odłowy zwierząt, montaż fotopułapek, szkolenie miejscowych pracowników, którzy zajmą się ochroną saola. Prowadzone są także rozmowy z miejscowymi kłusownikami w celu ustalenia prawdopodobnej lokalizacji saoli. Ważną częścią działań jest także usuwanie wnyków. W ciągu miesiąca w jednym rezerwacie Quang Nam usunięto ponad 20 tysięcy wnyków. W Polsce z pewnością najwięcej na temat saoli wie Radosław Ratajszczak, Prezes wrocławskiego Zoo, członek Saola Working Group. Od wielu lat bierze udział w ekspedycjach i badaniach naukowych w Wietnamie i Laosie.

Po więcej informacji na temat grupy zajrzyjcie tutaj:
http://www.savethesaola.org/

Zoo i Dodo na ratunek faunie Gór Annamskich

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Zoo i Dodo na ratunek faunie Gór Annamskich, które odbędzie się 30 listopada 2023r. (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek zwierzętom Wietnamu

Serdecznie zapraszamy na spotkanie „Zoo i Dodo na ratunek zwierzętom Wietnamu”, które odbędzie się w piątek 13 grudnia (więcej…)
Czytaj dalej

Podpisanie planu ratowania saola

W dniu 28. marca 2019 nastąpiło podpisanie planu ratowania saola przez Saola Working Group i rząd Wietnamu. (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek faunie Azji Południowo-Wschodniej

Kolejne spotkanie z cyklu „Zoo i Dodo na ratunek”, odbędzie się we wrocławskim zoo, w piątek 23 marca o godz. 16:00. (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek saoli

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu „Zoo i Dodo na ratunek”, które odbędzie się we wrocławskim zoo w piątek 17 marca 2017 o godz. 17.00. (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek saoli

Znamy kogoś, kto był na tropie jednorożca! Wiemy, że i Wy chcecie go poznać! Saola, czyli jedno z najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt, to prawdopodobnie pierwowzór mitycznego jednorożca. (więcej…)
Czytaj dalej

Program ratowania saola wkroczył w decydującą fazę

Program ratowania saola wkroczył w decydującą fazę: po wielu latach przygotowań Saola Working Group zorganizowała wyprawę do Wietnamu mającą na celu odnalezienie saoli w wietnamskiej dżungli. (więcej…)
Czytaj dalej