Aktualności,Sklep,Żółwie

Konfiskata żółwi promienistych

Ratujmy żółwie!

10 kwietnia 2018 władze Madagaskaru skonfiskowały 11 000 krytycznie zagrożonych żółwi promienistych (Astrochelys radiata).

Żółwie promieniste skonfiskowane w willi na Madagaskarze. fot. DREEF Atsimo Andrefana

11 000 żółwi zostało znalezionych w jednym budynku na południu wyspy. Znajdowały się we wszystkich pomieszczeniach willi. Ich ilość przytłoczyła wszystkich, którzy ruszyli z pomocą! Wszystko wskazuje na to, że przeznaczone były na sprzedaż do Azji jako zwierzęta domowe. Aresztowano trzy osoby podejrzane o nielegalny handel zwierzętami. Żółwie przewieziono do “Villages de Tortues” gdzie trafiły pod opiekę specjalistów z Turtle Survival Alliance. Mimo starań międzynarodowej ekipy weterynarzy, opiekunów i miłośników żółwi, nie udało się uratować wszystkich zwierząt. Jak w przypadku większości konfiskat zwierzęta są z złym stanie: odwodnione, niedożywione, poranione…

Andrew Walde z Turtle Survival Alliance, koordynator akcji ratunkowej na Madagaskarze, apeluje o pomoc finansową. Żółwie wymagają natychmiastowej pomocy weterynaryjnej, leków, środków opatrunkowych. Nie trudno wyobrazić sobie koszty wyżywienia ponad 10 000 żółwi i opieki nad nimi. Żółwie będą musiały znajdować się pod opieką ludzi wiele miesięcy zanim wyzdrowieją, przejdą badania i będą mogły być wypuszczone do natury. Po wypuszczeniu również będą wymagały monitorowania środowiska i ochrony przed ponownym schwytaniem przez handlarzy.

Leczenie skonfiskowanych żółwi promienistych. fot. Turtle Survival Alliance

Żółw promienisty jest skrajnie zagrożony wyginięciem. Został sklasyfikowany przez IUCN jako CR (Critically Endangered), znajduje się na I Załączniku Konwencji Waszyngtońskiej. Jeszcze 20 lat temu żółwie promieniste były dosyć powszechnie spotykane na Madagaskarze, można było je obserwować blisko miast i dróg przez co stały się symbolem dzikiej przyrody na południu wyspy. Przyczyną bardzo szybkiego spadku populacji jest utrata siedlisk, ale przede wszystkim kłusownictwo i nielegalny handel. Żółwie trafiają głównie do Azji jako zwierzęta domowe, ale też jako przysmak…

Przypominamy: dzikie zwierzęta nie są zwierzętami domowymi! Handel i posiadanie zwierząt objętych Konwencją Waszyngtońską wymaga stosownych zezwoleń. Bez tego jest PRZESTĘPSTWEM!

Więcej o naszych projektach ochrony żółwi w Afryce można przeczytać tutaj.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Tags Clouds