Aktualności,Kukang

Małe – duże zwycięstwo!

Na Sumatrze udało się złapać przemytników dzikich zwierząt. Mamy w tym swój udział!

Od 2019 roku wspieramy Kukang Rescue Program zajmujący się ochroną endemicznej fauny Sumatry. W marcu pracownikom programu udało się doprowadzić do aresztowania szefa gangu przemytników.

Po czterech miesiącach intensywnego śledztwa i zbierania dowodów, międzynarodowemu zespołowi kierowanemu na Sumatrze przez czeskich obrońców przyrody Františka Příbrský’ego (Zoo Ostrawa) i Tomáša Ouhela (Zoo Liberec) udało się doprowadzić do zatrzymania i osadzenia w więzieniu członka indonezyjskiego gangu przemytniczego,który nielegalnie handlował zwierzętami zagrożonych gatunków. Podczas obławy w domu przemytnika skonfiskowano krytycznie zagrożonego pangolina (łuskowca) jawajskiego, trzy kocięta chronionego kota bengalskiego oraz krytycznie zagrożonego żółwia brunatnego. Jednak przemytnik regularnie handlował też na przykład orangutanami, gibonami czy kukangami.

Czescy obrońcy przyrody, František Příbrský i Tomáš Ouhel, już w grudniu 2021 r., podczas kręcenia filmu dokumentalnego o krytycznie zagrożonych pangolinach, wpadli na pierwsze tropy prowadzące do indonezyjskich przemytników. W trakcie późniejszego tajnego śledztwa, ze względów bezpieczeństwa, do zespołu dołączyli indonezyjscy śledczy oraz dwaj międzynarodowi, eksperci: zawodowy negocjator z Ameryki Południowej i izraelski obrońca przyrody Ofira Drori, założyciel sieci EAGLE Network, która walczy z przestępczością wobec dzikich zwierząt.

CHCIWIEC

Zespół czeskich obrońców przyrody skupił się bezpośrednio na przywódcy indonezyjskiego gangu, przemytniku o pseudonimie Greed (Chciwiec), który handlował głównie naczelnymi, pangolinami i gadami. Chciwiec zachęcał do polowania wielu kłusowników z Zachodniej i Północnej Sumatry.

Ogromny zasięg jego działalności potwierdza fakt, że kierował czterema grupami WhatsApp liczącymi setki członków, którzy sprzedawali nielegalnie złapane w środowisku naturalnym zwierzęta, często gatunki krytycznie zagrożone – pangoliny, naczelne, w tym orangutany, gibony i kukangi oraz żółwie słodkowodne. Zdarzył się nawet przypadek przemytu młodego słonia sumatrzańskiego” – wyjaśnia František Příbrský, koordynator międzynarodowych projektów ochrony zwierząt i zoolog z ogrodu zoologicznego w Ostrawie.

Szeroko zakrojone śledztwo, prowadzone na miejscu oraz w internecie, potwierdziło tropy i władze Sumatry zadecydowały o aresztowaniu przemytnika. Aresztowanie przemytnika miało się odbyć w jego domu, gdzie miał zostać przyłapany „na gorącym uczynku”, podczas aranżowanej sprzedaży zwierząt. Jednak akcja miała dramatyczny przebieg do ostatniej chwili, ponieważ Chciwiec niespodziewanie zmienił miejsce spotkania. Obrońcy przyrody musieli wdrożyć scenariusz kryzysowy i szybko dostosować swoje stanowiska obserwacyjne oraz plan aresztowania do nowego miejsca.

Podczas samej akcji, w której czescy obrońcy przyrody współpracowali także z indonezyjską policją z prowincji Sumatra Zachodnia (POLDA SUMBAR) oraz urzędnikami z miejscowej Agencji Ochrony Przyrody (BKSDA SUMBAR). Biznesmen – przemytnik został zatrzymany na miejscu i przewieziony do aresztu. Biorąc pod uwagę jego wcześniejszą przeszłość kryminalną, prawdopodobnie otrzyma wysoki wyrok – kilka lat więzienia i grzywnę w wysokości kilku milionów rupii indonezyjskich.

URATOWANE!

Obława zakończyła się sukcesem, pozyskano dowody przestępczej działalności na miejscu spotkania oraz w domu przemytnika. Skonfiskowano krytycznie zagrożonego pangolina jawajskiego, trzy kocięta chronionego kota bengalskiego oraz krytycznie zagrożonego żółwia brunatnego. “Zwierzęta zostały poddane kwarantannie i opiece weterynaryjnej. Ponieważ pangolin i żółw były świeżo złapane, można je było wypuścić z powrotem do środowiska naturalnego. Kocięta kota bengalskiego pozostaną w stacji ratowania dzikich zwierząt, dopóki nie dorosną i nie nabiorą sił. Następnie najlepiej będzie, jeśli zostaną wypuszczone do rezerwatu przyrody” – opisuje Tomáš Ouhel, konsultant ds. ochrony przyrody i badań in situ z Zoo w Libercu.

Ofir Drori, który w 2012 r. został odznaczony przez Księcia Edynburga medalem za ochronę przyrody, powiedział o akcji prowadzonej przez Czechów w Indonezji: “Bardzo się cieszę z tego przedsięwzięcia na Sumatrze. To jest dokładnie to, czego potrzebujemy. Mniej gadania, a więcej handlarzy za kratkami. Aresztowanie tego przemytnika w Indonezji jest naprawdę bardzo pomocne, ponieważ porty w Azji Południowo-Wschodniej mają duży udział w nielegalnym handlu dzikimi zwierzętami. Ponadto każde aresztowanie handlarza dzikimi zwierzętami jest sygnałem dla innych przestępców. Mam nadzieję, że jest to jeden z powodów, dla których to wydarzenie będzie miało daleko idące efekty”.

DODO I ZOO WROCŁAW

Akcja została sfinansowana również dzięki dużemu wkładowi zoo we Wrocławiu i Fundacji Zoo Wrocław Dodo. Informacje o udanym aresztowaniu indonezyjskiego przemytnika zostały opublikowane w większości mediów na Sumatrze.

Podczas konferencji prasowej zaangażowani w akcję członkowie POLDA i BKSDA SUMBAR otrzymali nagrody od przedstawicieli czeskich ogrodów zoologicznych za wysiłek włożony w walkę z nielegalnym handlem zwierzętami. We współpracy z nimi zespół czeskich obrońców przyrody już przygotowuje się do kolejnych akcji ujawniania i zwalczania nielegalnego handlu zwierzętami.

Może się komuś wydać mało istotnym złapanie przemytnika zwierząt na dalekiej Sumatrze. Ale kiedy zdamy sobie sprawę, że jeden gang przemytniczy odławia z natury i sprzedaje na nielegalnym rynku tysiące zwierząt rocznie, to widzimy jak duże ma to znaczenie.

Interpol szacuje, że roczne zyski z nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami wynoszą od 7 do 23 miliardów dolarów. To potężny nielegalny biznes, który szkodzi nie tylko przyrodzie, ale również ludziom. Coraz częściej jest powiązany z przemysłem narkotykowym. Obecnie wielu byłych handlarzy narkotyków zajęło się nielegalnym handlem dzikimi zwierzętami. Powodem są niższe kary, a duże zyski.

Nielegalny handel zagraża populacjom dzikich zwierząt, ale stanowi też ogromne ryzyko pojawienia się zoonoz, czyli chorób odzwierzęcych (przenoszonych ze zwierząt na ludzi), które są przyczyną wybuchów śmiertelnych i globalnych pandemii, takich m in. jak COVID-19.

Artykuł powstał we współpracy z Kukang Rescue Program.