Aktualności,Pangolin

Dzień Pangolina 2022

19.02.2022 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pangolina! Dla wszystkich miłośników tych niesamowitych zwierząt to jednak powód nie do radości, lecz coraz większych obaw o ich przetrwanie.

Pangoliny to najczęściej przemycane zwierzęta świata. 1 000 000 w ciągu ostatnich 20 lat. Co 5 minut jeden pangolin zostaje wyłapany ze środowiska naturalnego. Co 5 minut ryzykujemy wybuchem kolejnej pandemii. Bo to nie przypadek, że obecna wybuchła przez kontakt z pangolinami na mokrym targu Wuhan…

Apelujemy, jak zresztą od wielu lat: pomóżmy pangolinom przetrwać!

Zakładając, że nikt z nas nie zamierza jeść mięsa ani łusek pangolina, apelujemy o wsparcie naszych działań w Azji. Od wielu lat, razem z wrocławskim zoo pomagamy fundacji Free the Bears i Save Vietnam’s Wildlife ratować konfiskowane pangoliny, po rehabilitacji wypuszczać je do środowiska naturalnego oraz szkolić lokalne władze i edukować lokalną ludność!

Nielegalny handel dzikimi, niejednokrotnie krytycznie zagrożonymi wyginięciem zwierzętami w Chinach i Azji Południowo – Wschodniej, wciąż rośnie. Nieprawdą jest, że pandemia przyniosła ulgę przyrodzie. W krajach rozwijających się kłusownictwo wzrosło. TRAFFIC opublikował raport o przemycie zwierząt i przestępstwach przeciwko dzikiej przyrodzie w Wietnamie w 2020 roku. Dane potwierdzają wcześniejsze doniesienia… Ilość przestępstw wzrosła o prawie 100%! Dlatego nie przestajemy pomagać naszym partnerom w Wietnamie i Laosie. Dzięki temu tysiące zwierząt ratowanych jest z rąk kłusowników i przemytników, a po rehabilitacji ma szansę wrócić do środowiska naturalnego.

Do tej pory projekty ratowania pangolinów w Laosie i Wietnamie, które wspiera wrocławskie Zoo i Fundacja Dodo wydawały się wielu ludziom obce i bardzo dalekie. Kto z nas pomyślałby, że można zjeść mięso chronionego zwierzęcia… Apel o pomoc w ratowaniu pangolinów, niedźwiedzi, kanczyli czy żółwi w Azji Południowo – Wschodniej wydawał się, dla wielu ludzi, mało istotny. Teraz okazuje się, że problemy są znacznie bliżej niż się wielu ludziom wydawało, a skutki nielegalnych procedur mogą dotknąć każdego z nas!

Pangolin w klatce na targu. fot. Paul Hilton

Wrocławskie Zoo i Fundacja Dodo wspierają od wielu lat organizacje ratujące pangoliny z rąk kłusowników. W krajach takich jak Laos i Wietnam nie ma państwowych ośrodków rehabilitacji zwierząt, więc władze niechętnie konfiskują zwierzęta, z którymi nie mają co zrobić. Stąd nieliczne organizacje i fundacje działające na tym terenie są jedynym ratunkiem! Wspieramy Save Vietnam’s Wildlife, Lao Conservation Trust for Wildlife i Free the Bears w ratowaniu konfiskowanych kłusownikom pangolinów i innych ginących gatunków zwierząt. W dwóch ostatnich ośrodkach, w Laosie, jesteśmy fundatorem powstałych (w 2018 i 2019 roku) pangolinariów. Liczymy na Waszą pomoc!