Aktualności,Saola

Podpisanie planu ratowania saola

Historyczny moment dla saola

W dniu 28. marca 2019 nastąpiło podpisanie planu ratowania saola przez Saola Working Group i rząd Wietnamu.

Logo Saola Working Group

Saola Working Group powstała w 2006 roku. Jej celem jest skoordynowanie działań w celu ratowania saola, jednego z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunku wśród ssaków.

Saola (Pseudoryx nghetinhensis) jest zwierzęciem kopytnym, należącym do rodziny krętorogich i mimo dosyć dużych rozmiarów (osiąga wagę do 90 kg) została odkryta dopiero w 1992, a opisana naukowo w 1995 roku. Dotychczas tylko kilkakrotnie natrafiono na jej ślady. To endemit zamieszkujący góry Annamskie Wietnamu oraz Laosu. Jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Głównym zagrożeniem dla przetrwania tego gatunku jest kłusownictwo.

Samica saola złapana w Laosie w 1996r. fot. William Robichaud

Przypomnijmy, że Zoo Wrocław i Fundacja Dodo są aktywnie zaangażowane w czynną ochronę i poszukiwanie tego gatunku. Prezes Zoo Wrocław Radosław Ratajszczak od ponad 30 lat bierze udział w ekspedycjach i badaniach naukowych nad fauną Wietnamu i Laosu, jest członkiem Saola Working Group. Marcin Matuszak opiekun zwierząt kopytnych pracujący w Zoo Wrocław uczestniczył w dwóch wyprawach badawczych dot. ratowania saola.