Aktualności,Dodo,Free the Bears,Fundacja Talarak,Hutan,Kanczyl filipiński,Kukang,Pangolin,Pantera śnieżna,Świneczka karłowata,Świnia wisajska,Wild Run

Podsumowanie WILD RUN 2022

Wild Run 2022 już za nami!

Bieg Wild Run 2022 odbył się po raz szósty w historii. Tegoroczne hasło brzmiało „ratujmy zwierzęta Azji”. Ponad 1100 osób zapisanych na bieg włączyło się w tym roku w akcję biegu charytatywnego w dniu 9 października 2022 roku. Dzięki wsparciu sponsorów i wpłatom zawodników zebraliśmy około 82 000 złotych, które w całości przekażemy na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt w Azji!

Niektórzy wzięli udział w imprezie w przebraniach zwierząt. Na mecie zobaczyliśmy między innymi żyrafę, słonia, lisa i… karaczana. Zoo Wrocław i Alior Bank przygotowały nagrody konkursowe dla najlepiej przebranych uczestników. Do wygrania były m.in. karty roczne do zoo.

Wspólna inicjatywa w szczytnym celu

Honorowy patronat nad biegiem objął Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Duże wsparcie dla Wild Run 2022 pozyskano od sponsorów i partnerów. Już od pierwszej edycji biegu Wild Run w 2017 roku, pysznymi posiłkami regeneracyjnymi wspiera nas Bistro Laguna. Równie długo nasi zawodnicy w pakiecie startowym otrzymują wygodne płócienne torby od firmy Orfin.

W miasteczku biegowym na zawodników czekały stoiska Orthos i Centrum Ślęzy, gdzie można było bezpłatnie skorzystać z profesjonalnego masażu. 

Wodę i lemoniadę dla zawodników dostarczyło MPWiK w ramach akcji „Pij kranówkę”.

Pij kranówkę fot. MPWiK

Bieg postanowiło wspomóc kilkanaście firm i instytucji. Oprócz sponsora głównego: Alior Banku oraz firmy Karcher, bieg wsparli Centrum Ślęza, Aqua Serwis, Smith+Nephew, Cejs i firma Auto Group Polska – w dniu biegu w zoo można było zobaczyć najnowsze modele elektrycznych aut. Byli także sponsorzy, którzy poza wsparciem finansowym dostarczyli nagrody dla najszybszych biegaczy: firma Prostaf oraz Skalnik. Nagrody ufundowali także Zoo Wrocław, Dechatlon, Lody Wanda, Aston, Europeum Hotel oraz Alior i Orthos.

Za profesjonalny pomiar czasu, podobnie jak przy poprzednich edycjach biegu, odpowiadało Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław. 

Wolontaryjnie w organizacji biegu Wild Run na terenie Zoo Wrocław pomogła nam młodzież z Głównej Wojskowej Szkoły Średniej we Wrocławiu – Husarz, studenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz przyjaciele Fundacji Zoo Wrocław Dodo.

Bardzo dziękujemy wszystkim zawodnikom, partnerom i wolontariuszom za włączenie się w tę inicjatywę!!

82 tysiące złotych dla zwierząt w Azji dzięki Wam!

Cały zysk ze sprzedaży pakietów oraz z umów sponsorskich osiągnął rekordową sumę 82 000 złotych i zostanie przekazany na ratowanie azjatyckich gatunków zwierząt. Fundacja Zoo Wrocław Dodo prowadzi 19 projektów ochroniarskich w Azji, które dzięki temu dostaną dodatkowe wsparcie. Azja to kontynent pełen cudów natury i kultury. Jednak region ten stoi w obliczu poważnych wyzwań, takich jak przeludnienie, niedobór wody i zmiany klimatyczne. Zachowaniu bioróżnorodności zagraża kłusownictwo, ekspansja międzynarodowych koncernów wydobywczych, rolnych, odzieżowych. Negatywny wpływ na przyrodę rabunkowej gospodarki i rolnictwa oznacza również niebezpieczeństwo dla w większości ubogich społeczeństw tego kontynentu. Tegoroczny Wild Run miał trzech ambasadorów: dzioborożca palawańskiego, lori kukang, słonia indyjskiego. Z winy działalności człowieka gatunki te są zagrożone wyginięciem.

Dzioborożec palawański to jeden z najmniej poznanych gatunków ptaków i jeden z najbardziej zagrożonych. Jest endemitem występującym na Palawanie i jego wyspach satelitarnych, na Filipinach. Przewiduje się, że jego liczebność gwałtownie spadnie w najbliższym czasie w wyniku wycinki lasów, spotęgowanej polowaniami i nielegalnym handlem.

Nielegalny handel kukangami: małymi ssakami z rodziny lorisowatych, może w najbliższym czasie przyczynić się do ich wyginięcia. Zwierzęta te wyłapywane są ze swojego środowiska, aby stać się domowymi pupilkami lub atrakcją turystyczną, na plażach Indonezji lub Tajlandii. Nieświadomi nieszczęścia zwierząt turyści i właściciele egzotycznych zwierząt napędzają nielegalny handel chronionymi gatunkami zwierząt.

Słonie indyjskie są największymi żyjącymi zwierzętami lądowymi w Azji. Długotrwały związek słoni z ludźmi uczynił je ikonami kultury, ale dziś słoni indyjskich w naturze jest mniej niż 50 000 osobników i są sklasyfikowane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) jako gatunek zagrożony wyginięciem (Endangered).

Wizerunki tych trzech zwierząt przyozdobiły gadżety, które składały się na pakiety startowe dla biegaczy. Ale faktyczna pomoc trafi do większej liczby gatunków zwierząt:

Słoni, panter sundajskich i orangutanów na Borneo, gdzie od lat współpracujemy z fundacją Hutan zajmującą się rewitalizacją plantacji palmy olejowej. Przy odpowiednim wsparciu i świadomym wyborze produktów ekologicznych udaje się chronić endemiczne gatunki zwierząt Borneo w koegzystencji z rolnictwem i rozwojem miejscowej ludności.

Lori kukang na Sumatrze, gdzie wspieramy projekt Kukang chroniący te zagrożone przez kłusownictwo i nielegalny handel zwierzęta poprzez edukację lokalnych społeczności i ekologiczną uprawę kawy. Dając byłym kłusownikom pracę przy patrolowaniu lasów deszczowych i przy uprawie kawy chronimy ginące gatunki zwierząt.

Lori kukang - Wild Run. fot. Kukang Rescue Program

Dzioborożców palawańskich i kanczyli filipińskich na Palawanie. Wyspa ta słynąca z endemicznych gatunków zwierząt boryka się nie tylko z dużą presją demograficzną i rozwojem rolnictwa, ale również w ostatnich latach ze skutkami zmian klimatycznych powodującymi niszczycielskie tajfuny. Od wielu lat wspieramy fundację Katala prowadzącą badania i chroniącą endemiczne gatunki Palawanu.

Pangolinów, najczęściej na świecie przemycanych zwierząt, ofiar zabobonów pseudo tradycyjnej medycyny chińskiej. Dzięki wsparciu fundacji takich jak Free the Bears i Save Vietnam’s Wildlife w Laosie i Wietnamie udaje się uratować z rąk przemytników i przywrócić do natury tysiące konfiskowanych zwierząt.

Panter śnieżnych, którym zmiany klimatyczne odbierają każdego roku kolejne rejony bytowania w najwyższych górach Azji. Dzięki organizacji Snow Leopard Trust udaje się zapobiegać wypasowi zwierząt gospodarskich w coraz wyższych partiach gór, jednocześnie zapewniając lokalnym społecznościom zatrudnienie przy wyrobie ekologicznych produktów z wełny owczej oraz dostęp do edukacji.

Nosorożców indyjskich w Parku Narodowym Manas, gdzie wspieramy rewitalizację roślinności trawiastej – naturalnego ekosystemu nosorożców, świneczek karłowatych i wielu innych endemicznych gatunków Assamu. Projekt prowadzony jest przez Durrell Wildlife Conservation Trust.

Świń wisajskich, sambarów kropkowanych, dzioborożców maskowych, wyspiarków brązowoskrzydłych, dzioborożców kasztanogłowych – te endemiczne gatunki Filipin są ratowane przez Fundację Talarak, która w swoich ośrodkach hodowlanych z powodzeniem je rozmnaża. Prowadzi też projekt reintrodukcji w pobliskim 300 hektarowym rezerwacie Bayawan.

Wyniki Wild Run 2022

O godzinie 15.45 pobiegli najmłodsi w biegu symbolicznym na 100 metrów. Chwilę później ruszyła młodzież w biegu na 1 km. Tu najszybszym chłopcem był Marcin Kamiński, a najszybszą dziewczyną Eugenia Stanisławska.
Rozgrzewkę przed biegiem głównym oraz trening rozciągający po zawodach poprowadziła Marta Kruk, trenerka personalna z Codziennie Fit.
W biegu głównym na dystansie 10 km najszybszy okazał się Kamil Mańkowski z Mirkowa, a wśród pań Nathalie Jaklewicz z Wysokiej.

Zwyciężczynie biegu młodzieżowego na około 1 km

1. Eugenia Stanisławska (Wrocław)

2. Wiktoria Góra (Wrocław)

3. Natasza Domagała (Wrocław)

Zwyciężczynie Wild Run 2022 na dystansie 10 km

1. Nathalie Jaklewicz (Wysoka) – 00:40:49

2. Anna Pacholczyk (Komorowice) – 00:43:41

3. Anna Łuszczak (Kraków) – 00:44:01

Zwycięzcy biegu młodzieżowego na około 1 km

1. Marcin Kamiński (Wrocław)

2. Nolan Dumas (Pruszowice)

3. Jakub Ziemba (Wrocław)

Zwycięzcy Wild Run 2022 na dystansie 10 km – klasyfikacja ogólna

1. Kamil Mańkowski (Mirków) – 00:34:03

2. Paweł Pelc (Wrocław) – 00:34:26

3. Maciej Demucha (Biłgoraj) – 00:34:28

Ogromne podziękowania dla wszystkich biegaczy i sponsorów i zapraszamy w przyszłym roku na Wild Run 2023!