Projekt ochrony kanczyla srebrnogrzbietego w Wietnamie

Projekt ochrony kanczyla srebrnogrzbietego w Wietnamie

Nazwa gatunku: KANCZYL SREBROGRZBIETY Nazwa łacińska: Tragulus versicolor Kraj: Wietnam Strona projektu: rewild.org   Kanczyl srebrnogrzbiety (Tragulus versicolor) inaczej zwany myszojeleniem. Gatunek ten, podobnie jak jeleniowate, należy do rzędu parzystokopytnych, a nazwę zawdzięcza wyjątkowo małym rozmiarom. Jedyny zmierzony osobnik ważył 1,7 kg i miał 40 cm długości! Kanczyl srebrnogrzbiety ma na grzbiecie szaro – srebrną, gęstą

Opis

Nazwa gatunku: KANCZYL SREBROGRZBIETY
Nazwa łacińska: Tragulus versicolor

Kraj: Wietnam
Strona projektu: rewild.org

 

Kanczyl srebrnogrzbiety (Tragulus versicolor) inaczej zwany myszojeleniem.

Gatunek ten, podobnie jak jeleniowate, należy do rzędu parzystokopytnych, a nazwę zawdzięcza wyjątkowo małym rozmiarom. Jedyny zmierzony osobnik ważył 1,7 kg i miał 40 cm długości! Kanczyl srebrnogrzbiety ma na grzbiecie szaro – srebrną, gęstą sierść tworzącą coś na kształt czapraka. Podobnie jak inne kanczyle nie posiada poroża, a samce mają długie, cienkie kły.

Jest jednym z najmniej poznanych ssaków na ziemi. Występuje endemicznie w Wietnamie w górach Annamskich. Został opisany w 1910 roku na podstawie znalezionych 4 osobników w okolicy rzeki Nha Trang. Jeszcze tylko raz naukowcom udało się go zaobserwować w 1990 roku i było to ostatnie doniesienie na temat tego gatunku!

W 2018 roku wrocławskie Zoo przyłączyło się do akcji Global Wildlife Conservation odnalezienia kanczyla srebrnogrzbietego. Na skutek degradacji środowiska, wycinki lasów i kłusownictwa szanse były bardzo nikłe. Kilka ekspedycji nie przyniosło żadnego efektu. Główną przyczyną była bardzo mała wiedza na temat tego enigmatycznego ssaka. Przełom nastąpił w marcu 2019 roku, kiedy odczytano nagrania z kamer zainstalowanych w przybrzeżnych lasach na południu Wietnamu. W listopadzie po analizie wszystkich nagrań oraz potwierdzeniu badań DNA próbek zebranych wokół kamer, świat obiegła wiadomość o odnalezieniu kanczyla w Wietnamie!

Nasze działania

Odnalezienie miejsca, w którym występują kanczyle srebrnogrzbiete to dopiero początek badań nad biologią, ekologią i ochroną tego gatunku. Przyłączamy się do tych badań organizując Wild Run oraz zbiórkę pieniędzy. Potrzebne są środki na zorganizowanie ekipy rangersów, która będzie patrolowała teren występowania kanczyla przeciwdziałając kłusownictwu (przede wszystkim zdejmowanie wnyków) oraz monitorowała przy użyciu kamer informacje o zwierzętach.

Zoo i Dodo na ratunek faunie Gór Annamskich

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Zoo i Dodo na ratunek faunie Gór Annamskich, które odbędzie się 30 listopada 2023r. (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek myszojeleniom

Zapraszmy na wyjątkowe spotkanie Zoo i Dodo na ratunek myszojeleniom. Myszojeleń jest tylko jeden?! Oczywiście ten sławny tak! Kanczyl srebrnogrzbiety! (więcej…)
Czytaj dalej