Program ochrony żubrów

Nazwa gatunku: ŻUBR Nazwa naukowa: Bison bonasus Kraj: Polska Strona projektu: www.smz.waw.pl   Ten największy obecnie ssak Europy otarł się o zagładę. W 1919 roku ostatni osobnik zniknął z Puszczy Białowieskiej. Gatunek przetrwał tylko dla tego, że w hodowlach zamkniętych, czyli ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach przetrwało kilkadziesiąt sztuk żubrów. ŚWIĘTA DLA ŻUBRA Kup bon podarunkowy o

Nazwa gatunku: ŻUBR
Nazwa naukowa: Bison bonasus

Kraj: Polska

Strona projektu: www.smz.waw.pl

ŚWIĘTA DLA ŻUBRA

Kup bon podarunkowy
o wartości 80 zł
i pomóż ratować żubry!

Aby zakupić bon prosimy dokonać wpłaty odpowiedniej kwoty (przycisk PRZEKAŻ DAROWIZNĘ powyżej) i podać w formularzu darowizny swój adres e-mail. Bon wyślemy na podany adres e-mail.

Chcesz pomóc innym zwierzętom – kliknij tutaj!

Aby uratować żubra utworzono w 1923 roku Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra, którego celem było stworzenie księgi rodowodowej. Ta pierwsza na świecie księga rodowodowa utworzona dla dzikiego gatunku zwierząt, jest pierwowzorem wszystkich tego typu ksiąg, dla ginących i zagrożonych gatunków zwierząt. Na podstawie rodowodów prowadzona jest hodowla, mająca na celu utrzymanie jak największej zmienności genetycznej gatunku. Wszystkie żyjące na świecie żubry, a jest ich dzisiaj ponad 6000 (w Polsce prawie 2000) pochodzą od zaledwie dwunastu przodków! Żubr jest gatunkiem objętym w Polsce ochroną ścisłą.

Żubry w zagrodzie w Hiszpanii. fot. Stowarzyszenie Miłośników Żubrów

Co robimy?

Wspieramy Stowarzyszenie Miłośników Żubrów prowadzące liczne badania naukowe nad populacją żubra w Polsce i na świecie oraz projekty reintrodukcji, czyli powrotu do natury, w Europie.