Program ochrony świni wisajskiej

Program ochrony świni wisajskiej

Nazwa gatunku: ŚWINIA WISAJSKA Nazwa naukowa: Sus cebifrons Kraj: Filipiny Strona projektu: www.talarak.org   Najprawdopodobniej mniej niż 200 świń wisajskich pozostało w środowisku naturalnym na Filipinach - co czyni je jednymi z najrzadszych z dzikich świń. Jest to gatunek endemiczny, pochodzący z regionu Zachodnich Wysp Wisajskich, niegdyś szeroko rozpowszechniony, obecnie jego zasięg jest ograniczony do

Opis

Nazwa gatunku: ŚWINIA WISAJSKA
Nazwa naukowa: Sus cebifrons

Kraj: Filipiny
Strona projektu: www.talarak.org

 

Najprawdopodobniej mniej niż 200 świń wisajskich pozostało w środowisku naturalnym na Filipinach – co czyni je jednymi z najrzadszych z dzikich świń. Jest to gatunek endemiczny, pochodzący z regionu Zachodnich Wysp Wisajskich, niegdyś szeroko rozpowszechniony, obecnie jego zasięg jest ograniczony do dwóch wysp: Negros i Panay. Spadek liczebności gatunku – praktycznie na skraj wyginięcia – spowodowany jest ekspansją człowieka – wycinką lasów w celu pozyskania drewna i ziemi pod uprawę roli. Wylesianie Filipin nie jest jednak jedynym problemem. Kurczenie się pogłowia świń wisajskich potęgują również polowania, nieprzestrzeganie granic parków narodowych oraz hybrydyzacja ze świnią domową. Krytycznie zagrożone wyginięciem świnie wisajskie utraciły już ponad 95% swojego naturalnego zasięgu występowania.

ŚWIĘTA DLA ŚWINI WISAJSKIEJ

Kup bon podarunkowy
o wartości 40 zł
i pomóż ratować świnie wisajskie!

Aby zakupić bon prosimy dokonać wpłaty odpowiedniej kwoty (przycisk PRZEKAŻ DAROWIZNĘ powyżej) i podać w formularzu darowizny swój adres e-mail. Bon wyślemy na podany adres e-mail.

Chcesz pomóc innym zwierzętom – kliknij tutaj!

Świnie wisajskie mają ciemnoszarą, szarą lub czarną szczecinę. Na głowie oraz wzdłuż kręgosłupa jest ona gęsta i długa, dłuższa u samców. Zwierzęta stroszą tą „grzywę” gdy są wystraszone lub podekscytowane. Przez ich buntownicze fryzury w ogrodach zoologicznych często nadaje się im imiona słynnych muzyków (np. Elvis, Sid, Vivienne). W okolicach oczu i ryja znajdują się charakterystyczne białe plamy. Pomimo angielskiej nazwy gatunku (warty pig = świnia brodawkowata), brodawki na pysku u tych świń są bardzo małe i występują tylko u samców.

Podobnie jak inne gatunki żyjące na wyspach nie osiągają dużych rozmiarów (do 90cm długości, 30-70kg), samce są większe od samic.

Niewiele wiadomo o behawiorze tego gatunku w naturze. Świnie wisajskie żerują w gęstych lasach, tworzą stada liczące od trzech do kilkunastu zwierząt. Grupy składają się z dorosłego samca oraz 3-4 dorosłych samic z młodymi. Samice rodzą młode w przygotowanych przez siebie legowiskach wyścielonych roślinnością. Rodzą od jednego do pięciu prosiąt w jednym miocie. Sierść prosiąt jest paskowana, paski zaczynają zanikać po około 6 miesiącach. Samce są terytorialne, aktywnie bronią swojego terytorium przed innymi stadami świń, czy drapieżnikami. Potrafią bardzo dobrze pływać. Są wszystkożerne, żywią się głównie owocami, liśćmi i bezkręgowcami. W związku z działalnością człowieka i utratą naturalnych siedlisk, szukają pożywienia również na terenach, gdzie uprawia się palmy, awokado, czy taro.

Nie od dziś wiadomo, że świnie to niezwykle inteligentne zwierzęta, ale czy wiedzieliście, że umieją się posługiwać narzędziami? W ogrodzie zoologicznym w Paryżu zaobserwowano jak świnia Priscilla i jej dwie córki używają kawałka kory jako łopatki do przygotowania gniazda. Znacznie gorzej radził sobie z tym samiec Billie ;). Szczegóły możecie znaleźć tutaj: https://tinyurl.com/yy2k8kpp

Co robimy?

Wspieramy finansowo działalność Fundacji Talarak, która zajmuje się hodowlą zagrożonych gatunków na Filipinach w kilku centrach hodowlanych i prowadzi program ochrony świni wisajskiej. Łącznie w ośrodkach prowadzonych przez Fundację Talarak znajduje się ponad 60 świń wisajskich.
Oprócz hodowli zwierząt Talarak prowadzi również szerokie działania edukacyjne mające na celu edukację przyrodniczą lokalnej ludności. Główne centrum hodowlane fundacji – Negros Forest Park w mieście Bacolod – jest otwarte dla zwiedzających. Szkoły graniczące z obszarami chronionymi korzystają z programu, podczas którego poznają lokalne gatunki flory i fauny i uczą się jak je chronić.
Głównym celem i misją Fundacji Talarak jest umożliwienie powrotu endemicznych gatunków do środowiska naturalnego, czyli reintrodukcja. Dlatego, oprócz hodowli zwierząt, prowadzą również badania terenowe i zakładają fotopułapki, aby oszacować zasięg występowania gatunków i liczebność populacji. Wyniki tych badań umożliwią wytyczenie nowych obszarów ochrony i reintrodukcji.

Poniżej możecie Państwo obejrzeć filmy z fotopułapek Fundacji Talarak, na których udało się zarejestrować dziko żyjące świnie wisajskie na wyspie Negros na Filipinach.

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Czas na wiosenne wietrzenie szaf!

Dzisiaj świętujemy Dzień Ziemi. Święto to ustanowione zostało, by zwrócić uwagę na to, jak kruche są ekosystemy na naszym globie w zetknięciu z człowiekiem. Jednym z ogromnych obciążeń dla środowiska i jego bioróżnorodności jest przemysł...
Czytaj dalej

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Podsumowanie WILD RUN 2022

Bieg Wild Run 2022 odbył się po raz szósty w historii. Tegoroczne hasło brzmiało „ratujmy zwierzęta Azji”. Ponad 1100 osób zapisanych na bieg włączyło się w tym roku w akcję biegu charytatywnego w dniu 9...
Czytaj dalej

Przygotowania do reintrodukcji świń wisajskich

Marzeniem naszym jest, aby urodzone w ogrodach zoologicznych i centrach hodowli zachowawczej endemiczne zwierzęta wracały do ​​domu, do swojego naturalnego środowiska.  (więcej…)
Czytaj dalej