Uśmiechnięta Anna Mękarska, prezes Fundacji Dodo Aktualności,Dodo

ZOOpytaj eksperta

Polecamy ciekawą serię filmów – ZOOpytaj eksperta. W najnowszym odcinku na Wasze pytania odpowiada Anna Mękarska, prezes Fundacji Dodo, specjalistka ds. ochrony gatunkowej w naszym zoo, koordynatorka programu hodowli fenków i kułanów w Europie.

Anna Mękarska, prezes Fundacji Dodo i Matt Hunt, prezes fundacji Free the Bears

Anna Mękarska ukończyła studia zootechniczne na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Krakowie oraz we francuskim L’Institut National Agronomique Paris, jak również studia Master of Business Administration w Polsko – Francuskiej Szkole Zarządzania w Krakowie. W roku 2012 uzyskała stopień doktora na Wydziale Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Anna życie zawodowe związała z ogrodami zoologicznymi, najpierw krakowskim, następnie wrocławskim, gdzie zajmuje się ochrona gatunkową zwierząt. Koordynuje europejski program hodowli fenków oraz kułanów turkmeńskich, jest członkiem grup doradczych EAZA do spraw: zarządzania populacjami, handlu zwierzętami, psowatych oraz koniowatych. Od 2016 roku jest prezesem zarządu Fundacji Dodo.

Koordynatorka hodowli fenków w Europie Anna Mękarska i Karen Bauman, koordynatorka hodowli fenków w Stanach Zjednoczonych przy wybiego fenków w Zoo Wrocław

Na obecną chwilę koordynuje 33 projekty ochroniarskie na 5 kontynentach! To między innymi dzięki niej powstało Pangolinarium w Laosie ratujące krytycznie zagrożone wyginięciem łuskowce, powstaje szpital dla ptaków morskich w RPA oraz wybieg dla niedźwiedzi himalajskich w Laosie. Zastanawiacie się jakie to uczucie ratować ginące gatunki? Chcecie dowiedzieć się jak pandemia wpłynęła na toczące się projekty ochroniarskie? Może ciekawi Was o czym marzy wiecznie uśmiechnięta prezes Fundacji Dodo? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w filmie.