Trudno uwierzyć, że minęła już dekada od kiedy wrocławski ogród zoologiczny powołał do życia Fundację ZOO Wrocław – DODO.

Pomysł stworzenia Fundacji urodził się w głowie Radosława Ratajszczaka, prezesa wrocławskiego ogrodu zoologicznego w latach 2009-2022. Nazwę Fundacji wymyśliła Anna Mękarska – pierwsza prezes naszej fundacji. Cel był i nadal jest ten sam – ratunek dla zagrożonych gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Projektów, które były i są wspierane przez ten czas przez naszą Fundację jest wiele. Nie wszystko niestety udało się uratować, ale dalej będziemy się starać i działać razem z Państwem dla dobra dzikich zwierząt! Przez 10 lat Fundacja przekazała prawie 3 mln zł na ratowanie zwierząt w naturze. Pieniądze płynęły między innymi na długoterminowe procesy reintrodukcji, na badania naukowe, na przeprowadzanie i analizę monitoringu, by poznać szlaki migracji zwierząt, ich zachowania, czy stan populacji. Środki finansowe potrzebne są na ciągłą walkę z kłusownikami czy przemytnikami. Nierzadko w minionej dekadzie Fundacja miała znaczący wpływ na powstanie infrastruktury do prowadzenia hodowli zachowawczej in situ (w miejscu występowania gatunków w naturze). Istotna jest też edukacja lokalnych społeczności na temat ochrony ekosystemów, w których żyją i ich wsparcie ekonomiczne. Opieka weterynaryjna dla zwierząt to także bardzo wysoki koszt pokrywany ze środków przekazanych przez naszą Fundację.

Fundacja od 10 lat przeprowadza regularnie spotkania edukacyjne ZOO i DODO Na Ratunek, współorganizuje wraz z zoo bieg charytatywny Wild Run, ze studentami Uniwersytetu Ekonomicznego tworzy Animaila. Wszystko dla dzikich zwierząt.

Bardzo się cieszymy, że są odbiorcy naszych wydarzeń, którzy chcą przyjść, zobaczyć i pokochać dziką przyrodę. Razem od 10 lat budujemy świadomość o potrzebie ochrony przyrody i udaje nam się w wielu przypadkach zmieniać na korzyść losy zwierząt z naszych projektów ochroniarskich.

Dziękujemy wszystkim, którzy pamiętają o DODO, uczestniczą w naszych wydarzeniach, wspierają nas – razem tworzymy organizację, która ma realny i pozytywny wpływ na los dzikich zwierząt na świecie.

Gośćmi obchodów 10-lecia Fundacji byli m.in. członkowie Rady Fundacji Radosław Ratajszczak, Rafał Guzowski oraz Tomasz Jóźwik, a także pierwsza prezes Anna Mękarska.

Pod linkiem https://drive.google.com/drive/folders/11ukFPLQc2l6gZxLG11sCqXCKF1rQUO0W?usp=drive_link znajdziecie Państwo:
– niezwykłe życzenia urodzinowe od wspaniałych kolegów z organizacji wspieranych przez naszą Fundację,
– piosenkę jubileuszową „Szybujący nielot” wymyśloną i napisaną przez jednego z członków Zarządu naszej Fundacji, Pawła Kurzydłę,
– jubileuszową prezentację o Fundacji ZOO Wrocław – DODO,
– kilka zdjęć z obchodów urodzin naszej Fundacji 16 czerwca 2026 roku.

Serdecznie zapraszamy na V edycję wydarzenia o nazwie ANIMALIA, które tworzymy wraz z Samorządem Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz wrocławskim ogrodem zoologicznym. Tym razem ambasadorem akcji jest tygrys sumatrzański.

  • Przyjdź 20 czerwca do ZOO Wrocław
    To dzień stworzony z myślą o rodzicach i dzieciach! Szykuje się wielka, rodzinna przygoda na świeżym powietrzu dla wszystkich, którzy chcą spędzić aktywny i pełen uśmiechu dzień pośród egzotycznych zwierząt. Zamieniamy teren parku w grę terenową z wyzwaniami i super stacjami zadaniowymi, łącząc radosne wyzwania, animacje i konkursy z poznawaniem sekretów zwierzaków. Nikt – od najmłodszych po dorosłych – nie będzie się tu nudził!
  • Odwiedź 25 czerwca Beach Bar – Prosto Z Mostu
    Wieczór dedykowany studentom i każdemu, kto szuka świetnego resetu. Przenosimy się do Beach Baru, żeby w totalnie luźnym, wieczornym klimacie złapać upragniony balans z przyjaciółmi. Łączymy relaks w strefie chillout z wieczorną imprezą! Będzie świetna muzyka, zimne napoje, leżaki i luźne konkursy, czyli absolutnie wszystko, czego potrzebujecie, by odetchnąć od codzienności!

Wesprzyj naszą „animaliową” zbiórkę! https://zrzutka.pl/h9kxru

Cała zebrana podczas ANIMALIÓW kwota zostanie przekazana organizacji WildCats Conservation Alliance na projekt ochrony tygrysów sumatrzańskich w Parku Narodowym Kerinci Seblat na Sumatrze w Indonezji.

15 maja odbyła się Gala wieńcząca pierwszą edycję konkursu #Gamechangers – konkursu dla Wrocławian, którzy w swoich kategoriach zmieniają świat na lepsze.

🏆Fundacja ZOO Wrocław – DODO – otrzymała tytuł Game Changer 2026 w kategorii Nagroda Społeczności. To dla nas szczególne wyróżnienie, ponieważ o wygranej decydowali w głosowaniu czytelnicy Wrocławskich Faktów.

Dziękujemy wszystkim, którzy głosowali na naszą fundację! Bardzo nas cieszy Wasze wsparcie. Czujemy się zmotywowani do działania na rzecz ginących gatunków zwierząt!

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym w innych kategoriach oraz dziękujemy partnerom- PKO Bank Polski, GC Development, SHEIN, Kancelaria Sobota Jachira, Polbus-PKS, Dolny Śląsk, FM Capital. 

Podziękowania kierujemy również do całego zespołu i redakcji Wrocławskie Fakty. 

Dziękujemy, że jesteście z nami! 💚

https://wroclawskiefakty.pl/fundacja-zoo-wroclaw-dodo-game-changer-2026-w-kategorii-nagroda-spolecznosci/

Zapraszamy Państwa na pierwsze z serii spotkanie ZOO i DODO STORY.

27 maja naszym gościem będzie dr Piotr Parzymies autor książki „Historia pandy wielkiej, czyli z bambusowego lasu na dyplomatyczne salony” wydawnictwa DIALOG.
Rozmowę przeprowadzi Patryk Pufelski.

Zapraszamy do ZOO Wrocław, do sali audytoryjnej w Afrykarium na godzinę 17:00.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książki w cenie promocyjnej i zdobycia autografu autora.

Chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o wpłatę darowizny na konto Fundacji ZOO Wrocław DODO:
89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem: PANDA STORY
100% wpłat wesprze projekt ochrony pandki małej w Nepalu prowadzony przez RED PANDA NETWORK

W dniu 27 maja 2026 roku wejście na teren zoo przez bramę służbową od godziny 16:00.

15 maja 2026 roku zapraszamy na spotkanie ZOO I DODO NA RATUNEK FAUNIE POLSKI

Naszym gościem będzie teriolog Jolanta Jurkiewicz-Azab, która podczas wykładu
o godzinie 17:00 w sali audytoryjnej opowie o swojej pracy związanej z monitoringiem przyrodniczym oraz wykorzystaniem fotopułapek w badaniach dzikich zwierząt.
O godzinie 16:30 zapraszamy na spotkanie z rysiami i żbikami przy wybiegu rysi w europejskiej części wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o wpłatę darowizny na konto Fundacji DODO
89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem FOTOPUŁAPKA.
100% wpłat wesprze projekt ochrony chomika europejskiego prowadzony przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”.


Wejście do ZOO 15 maja przez bramę służbową od godziny 15:30.

DODO ZOObaczenia 🙂

Serdecznie zapraszamy na spotkanie ZOO I DODO na ratunek 10 kwietnia 2026 roku.

Naszym gościem będzie dr Tobias Kohl – działacz Fundacji Artenschutz, która prowadzi projekt ochrony Nomascus annamensis w Rezerwacie Biosfery Kon Ha Nung w Wietnamie. Wykład w języku angielskim odbędzie się o godzinie 17:00 w sali audytoryjnej w Afrykarium.

O godzinie 16:30 zapraszamy na spotkanie z gibonami wrocławskiego zoo przy pagodzie gibonów.

Chętnych do udziału prosimy o wpłatę darowizny na konto Fundacji Zoo Wrocław – DODO:
89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem GIBONY.
100% wpłat wesprze działalność organizacji Stiftung Artenschutz.

Wejście do zoo 10 kwietnia 2026 roku przez bramę służbową od godziny 15:30.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu. DoDo ZOObaczenia!

Już dziś, 19.03.2026 r. startuje wielkanocna aukcja wielkich pisanek ze strusich jaj, które zostały ręcznie ozdobione przez pracowników ZOO Wrocław.

W tym roku naszym celem jest wsparcie organizacji Reniala – Centrum Rehabilitacji lemurów katta na Madagaskarze.

Aukcja odbywa się na facebookowym profilu ZOO Wrocław. Jak licytować?

  • W komentarzu wpisz tytuł pisanki, którą chcesz licytować oraz proponowaną cenę (cena wywoławcza każdej pisanki to 200 zł).
  • Na Wasze propozycje cenowe czekamy 24 godziny od publikacji zdjęcia pisanki. Osoba, która wpisze najwyższą kwotę wygrywa aukcję.
  • Wyniki licytacji będą przekazywane przez ZOO zwycięzcom licytacji w wiadomości prywatnej poprzez aplikację Messenger po upływie 24 godzin od opublikowania zdjęć danych pisanek.
  • Po otrzymaniu informacji o wygraniu licytacji, zwycięzcy wykonują przelew w kwocie zaproponowanej w licytacji na konto Fundacji ZOO Wrocław – DODO nr 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem „Aukcja z jajem” w terminie 7 dni od dnia zakończenia licytacji i przesyłają na adres zoo-sekretariat@zoo.wroc.pl w tym terminie potwierdzenie wykonania przelewu.
  • W odpowiedzi na otrzymane potwierdzenie przelewu ZOO skontaktuje się w sprawie ustalenia szczegółów przekazania pisanek. Koszt przesyłki na terytorium Polski pokrywa ZOO.

Zebrane podczas aukcji charytatywnej środki zostaną przekazane na utrzymanie ponad setki lemurów katta przebywających w Centrum Rehabilitacji na Madagaskarze. Pieniądze zostaną wykorzystane na ich wyżywienie, opiekę weterynaryjną i działania, które mają pomóc, by wróciły do środowiska naturalnego.

Regulamin aukcji: Licytacja wielkanocnych pisanek 2026

Przed nami 5 postów i 10 licytacji. Aukcja strusich jaj startuje dzisiaj, 19 marca o godz. 12:00.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie ZOO I DODO na ratunek bioróżnorodności 13 marca 2026 roku.

Naszym gościem będzie dr hab. Dawid Marczak adiunkt w Muzeum Przyrodniczym Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, który o godzinie 17:00 w sali audytoryjnej w Afrykarium opowie o dzikich zapylaczach w miejskiej dżungli.

Chętnych do udziału prosimy o wpłatę darowizny na konto Fundacji Zoo Wrocław – DODO:
89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem HUTAN.
100% wpłat wesprze działalność organizacji HUTAN działającej na Borneo.

Wejście do zoo 13 marca 2026 roku przez bramę służbową od godziny 16:00.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu. DoDo ZOObaczenia!

Już znamy zwycięzców! Tegoroczna edycja ogólnopolskiego konkursu „Ratujmy Okapi – zbiórka starych telefonów” dobiegła końca.

Od trzech lat ZOO Wrocław w Światowy Dzień Okapi ogłasza konkurs, który trwa do Światowego Dnia Dzikiej Przyrody, a w ramach którego dzieci i młodzież z całej Polski zbiera w swoich przedszkolach i szkołach zużyty sprzęt elektroniczny w postaci telefonów, tabletów, laptopów i smartwatch’y.

– W ramach konkursu udało się zebrać do recyklingu sprzęt o łącznej wadze dorosłej samicy okapi! To więcej niż w zeszłorocznym konkursie – mówi Marta Gondek, Prezes Zarządu Fundacji ZOO Wrocław DODO. – Cieszymy się, że świadomość o ochronie okapi, środowiska jego występowania, a także zasady recyklingu nie są obojętne polskiej młodzieży – dodaje.

Zwycięzcy w konkursie Ratujmy Okapi 2025/2026

Tegoroczną edycję konkursu wygrała klasa 6b ze Szkoły Podstawowej nr 30 we Wrocławiu. Gratulujemy! W nagrodę zwycięska klasa przyjedzie do ZOO Wrocław i weźmie udział w zajęciach edukacyjnych.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w konkurs – przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także nauczycielom i rodzicom, którzy wspierali młodzież w zbiórce starego sprzętu. Wszystkie zebrane smartfony, tablety, smartwatch’e i laptopy zostaną przekazane do recyklingu krakowskiej firmie EP Reco, z którą współpracujemy od 2018 roku, a środki pozyskane w ten sposób w 100% wesprą działania Okapi Conservation Project na rzecz ochrony zagrożonego wyginięciem okapi (Okapia johnstoni).

Okapi jest bardzo późno odkrytym przez ludzi gatunkiem. Opisano go dopiero w 1901 roku. Zwierzę objęto ochroną gatunkową już 90 lat temu. Mimo podjętych działań niestety populacja tego endemicznego gatunku dżungli Demokratycznej Republiki Konga ciągle maleje.

Najpoważniejszym zagrożeniem dla gatunku jest szeroko pojęta działalność człowieka. Okapi jest całkowicie zależne od lasu – dżungli Kongo, a wylesianie wraz z kłusownictwem i wydobyciem metali doprowadziło gatunek do skrajnego zagrożenia. Populacja spadła o ponad 50% w ciągu zaledwie trzech pokoleń. Okapi zostały oficjalnie sklasyfikowane jako zagrożone (EN) przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).

Recykling ratuje okapi

Współpraca Fundacji ZOO Wrocław – DODO, ZOO Wrocław oraz EP Reco polega na zbiórce zużytych telefonów komórkowych oraz tabletów. Dlaczego taki sprzęt ma znaczenie? Ponieważ do produkcji telefonów używa się cennych i rzadkich metali, takich jak tantal, złoto, wolfram i cyna. Tantal służy do produkcji bardzo małych kondensatorów niezbędnych do działania prawie wszystkich urządzeń elektronicznych (w tym telefonów komórkowych i komputerów) i występuje na wysokości równika w Afryce, m. in. pod dżunglą Kongo. Lasy tych obszarów są masowo wycinane, a wydobycie matali rośnie i środowisko okapi jest bezpowrotnie degradowane.

Przekazując stary telefon czy tablet w ramach naszej akcji możesz być pewien, że sprzęt trafi do recyklingu poprzez firmę EP Reco. Posortowane elementy są transportowane do hut, które zapewniają całkowity odzysk surowców za pomocą parku technologicznego i przepracowanych procesów. Można je powtórnie wykorzystać, tym samym ograniczyć dalszą wycinkę naturalnego środowiska okapi. Pozyskane materiały posłużą do produkcji nowych sprzętów.

Projekt Okapi Conservation polega na ochronie naturalnego siedliska okapi i rdzennych pigmejów Mbuti żyjących w rezerwacie Okapi Wildlife Reserve, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa i stanowi jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów w całej Afryce. Na tym terenie prowadzone są modelowe programy w zakresie zrównoważonego rozwoju i gospodarowania, promujące bioróżnorodność regionu i przetrwanie rodzimych gatunków, takich jak okapi, zagrożonych w coraz większym stopniu przez niszczeniem siedlisk i nielegalną działalnością człowieka.

Program Okapi Conservation obejmuje wparcie prac ekostrażniów na terenach dotkniętych nielegalnymi polowaniami, bezprawnym pozyskiwaniem drewna i dzikim górnictwem, a także nielegalną działalnością grup zbrojnych. Prace ekostrażników są bardzo trudne i polegają m. in. na zbieraniu wnyków, eksmisji górników, ściganiu i zatrzymywaniu kłusowników, monitorowaniu ekspansji rolnictwa i różnorodności biologicznej. Poza patrolami leśnymi środki przekazane z akcji recyklingu telefonów wesprą edukację lokalnych społeczności, aby były świadome i szanowały przepisy rezerwatu oraz ceniły okapi jako ważny symbol dziedzictwa narodowego.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie ZOO I DODO na ratunek niedźwiedziom polarnym 27 lutego 2026 roku.

Naszym gościem będzie Joanna Sulich – badaczka zachowań niedźwiedzi polarnych, współpracująca z Polar Bears International, która o godzinie 17:00 w sali audytoryjnej w Afrykarium opowie o swoich badaniach, o tym jak życie niedźwiedzi polarnych związane jest z lodem morskim, klimatem, a nawet naszą codziennością.

Chętnych do udziału prosimy o wpłatę darowizny na konto Fundacji Zoo Wrocław – DODO:
89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem ARKTYKA.
100% wpłat wesprze działalność organizacji Polar Bears International.

Wejście do zoo 27 lutego 2026 roku przez bramę służbową od godziny 16:00.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu. DoDo ZOObaczenia!