Aktualności,Pingwin

Dzień świadomości o pingwinach

20 stycznia 2021 obchodzimy Dzień świadomości o pingwinach. To dzień, aby zatrzymać się na chwilkę i pomyśleć o tych bardzo lubianych zwierzętach!

Pingwiny przylądkowe fot. SANCCOB

Ale czy naprawdę lubimy te charyzmatyczne ptaki? Czy myślimy o nich na co dzień? Można by pomyśleć: kto by tam myślał o pingwinach codziennie, no chyba, że jest ich opiekunem w zoo!? A powinniśmy myśleć o pingwinach, bo nasze codzienne zachowanie i wybory konsumenckie mają dla nich bardzo duże znaczenie!

Większości z nas pingwiny kojarzą się z Antarktyką i tam wpływ ocieplenia klimatu zdaje się być oczywistym zagrożeniem. Nie wszystkie pingwiny żyją w Antarktyce… Niemniej to również człowiek jest głównym zagrożeniem dla ich istnienia!

Know your penguins graphic by Peppermint Narwhal

Ocieplenie powietrza i wód oceanów ma wpływ na przebieg prądów, które niosą ze sobą pożywienie pingwinów, czyli ryby. Nieznaczna zmiana przepływu prądu powoduje, że pingwiny są głodne, lub muszą płynąć w poszukiwaniu ryb bardzo daleko. Olbrzymie znaczenie ma też przełowienie oceanów, czyli nadmierne połowy. Dlatego ograniczmy spożycie ryb!

Gdy słyszymy o katastrofach tankowców i wyciekach ropy do morza oburzamy się, ale czy myślimy, dokąd ten tankowiec płynął? Niestety do nas! Starajmy się zmniejszyć zużycie ropy korzystając z komunikacji zbiorowej, jeżdżąc na rowerze, kupując lokalne produkty!

A widząc plastikowe opakowanie zastanówmy się czy nie da się go zastąpić, użyć wielokrotnie, a na końcu koniecznie poddać recyklingowi, tak, aby pod żadnym pozorem nie trafiło do morza!

Pingwiny przylądkowe oblepione ropą naftową. fot. SANCCOB

Nasza Fundacja i wrocławskie zoo angażuje się w ratowanie jedynego z najbardziej zagrożonych gatunków pingwina, pingwina przylądkowego żyjącego w Afryce. Z przeszło 1 mln par żyjących na początku XX wieku do naszych czasów przetrwało tylko 17.700. Bez pomocy ludzi gatunek ten nie przetrwa najbliższych 20 lat. Pomóż nam je ratować!

Certyfikat adopcji pingwina SANCCOB

Prosimy przeczytaj więcej o naszym projekcie ratowania piskląt pingwinów – kliknij tutaj. I wesprzyj nasze działania wpłacając choćby kilka złotych na projekt ratowania piskląt pingwinów przylądkowych. Od 2015 roku udało nam się zebrać fundusze na ratunek 120 piskląt, które po odchowie wróciły do oceanu! Osoby, które wpłacą 150 zł i więcej będą mogły nadać imię pingwiniemu pisklęciu przebywającemu obecnie w stacji SANCCOB!
Wpłat można dokonywać poprzez stronę lub bezpośrednio na konto Fundacji Zoo Wrocław Dodo: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem PINGWINY.

Przyszłych rodziców adopcyjnych prosimy o podanie kontaktu mailowego i oczywiście propozycję imienia!