3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Dzikiej Przyrody! World Wildlife Day powstał w celu upamiętnienia dnia podpisania w 1973 roku Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) potocznie zwanej Waszyngtońską. W roku 2022 tematem tego dnia jest „Odzyskiwanie gatunków kluczowych dla odbudowy ekosystemów”.
Dzięki Konwencji CITES handel gatunkami, których niekontrolowane pozyskanie z natury byłoby szkodliwe jest uregulowany prawnie. Łamanie zapisów Konwencji jest jednak notoryczne, a kary w wielu krajach nieadekwatne do wyrządzanych szkód. Nielegalny handel dziką naturą i kłusownictwo kwitnie dziesiątkując populacje zwierząt. Dlatego też obchody #WorldWildlifeDay są tak ważne, mają na celu zwrócenie uwagi na sytuację krytycznie zagrożonych gatunków dzikiej fauny i flory.
Mamy jeszcze możliwość spowolnić i zatrzymać obraną drogę, która niszczy naszą planetę. Światowy Dzień Dzikiej Przyrody może być właśnie takim inspirującym momentem, w którym każdy z nas z osobna jak i razem może zacząć żyć w zgodzie z naturą.
Zoo Wrocław postawiło na ochronę przyrody już dawno temu. Od wielu lat aktywnie angażujemy się w pomoc zagrożonym gatunkom zwierząt. Wraz z powołaną w 2016 roku Fundacją Zoo Wrocław – Dodo wspieramy ponad 37 projektów zajmujących się ochroną zwierząt i ich środowiska na całym świecie! Wybieramy projekty, które chronią całe ekosystemy angażując w to lokalna ludność.
Jedną ze wspieranych przez nas organizacji jest Hutan, który zajmuje się ochroną zagrożonych i krytycznie zagrożonych gatunków zwierząt żyjących na Borneo, takich jak pantery mgliste sundajskie, orangutany, słonie, niedźwiedzie malajskie, poprzez rewitalizację zniszczonego przez uprawy palmy oleistej środowiska. Są to kluczowe dla Borneo gatunki, których wyginiecie będzie miało poważne skutki dla całego ekosystemu. A ten, nawet znacznie zmieniony przez człowieka wciąż może być ich siedliskiem.
Hutan współpracuje z plantatorami oraz z instytucjami rządowymi Sabah (malezyjska część Borneo) aby wypracować zasady współistnienia ludzi i dzikiej przyrody. Wspiera lokalne społeczności poprzez rozwój ekoturystyki oraz zatrudnianie kobiet do sadzenia lasu, obserwacji orangutanów i słoni. Dzięki tym staraniom na terenach objętych produkcją rolną może istnieć dzika przyroda.
Sojusz na rzecz ochrony dzikich kotów
Kluczowe dla ekosystemów są w dużej mierze drapieżniki stojące na szczycie piramidy pokarmowej. Niestety to właśnie one najczęściej jako pierwsze są przez człowieka eliminowane ze środowiska.
Pamiętajmy, że nasz styl życia i codzienne wybory konsumenckie mają kluczowe znaczenie dla przetrwania zagrożonych gatunków i zachowania bioróżnorodności na Ziemi. W Demokratycznej Republice Kongo wraz z organizacją Okapi Conservation Project pomagamy chronić okapi i ich ostatnie, naturalne siedliska na terenach, na których prowadzone są nielegalne wydobycia metali szlachetnych używanych do produkcji elektroniki. Pamiętajmy, by nie kupować zbyt często nowych telefonów komórkowych, laptopów, GPSów, a te stare, zużyte oddawać do recyklingu – sprawdź tutaj jak to zrobić.
Kupujmy produkty rolnictwa ekologicznego, by mieć pewność, że kupując żywność, w tym czekoladę, kawę, owoce egzotyczne nie przyczyniamy się do zagłady bioróżnorodności na Ziemi.