Aktualności,Dodo

World Wildlife Day 2022

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Dzikiej Przyrody! World Wildlife Day powstał w celu upamiętnienia dnia podpisania w 1973 roku Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) potocznie zwanej Waszyngtońską. W roku 2022 tematem tego dnia jest „Odzyskiwanie gatunków kluczowych dla odbudowy ekosystemów”.

Dzięki Konwencji CITES handel gatunkami, których niekontrolowane pozyskanie z natury byłoby szkodliwe jest uregulowany prawnie. Łamanie zapisów Konwencji jest jednak notoryczne, a kary w wielu krajach nieadekwatne do wyrządzanych szkód. Nielegalny handel dziką naturą i kłusownictwo kwitnie dziesiątkując populacje zwierząt. Dlatego też obchody #WorldWildlifeDay są tak ważne, mają na celu zwrócenie uwagi na sytuację krytycznie zagrożonych gatunków dzikiej fauny i flory.

Pomimo regulacji prawnych i prowadzonych programów ochrony gatunkowej, według danych z Red List IUCN, ponad 40 000 gatunków jest zagrożonych wyginięciem z czego ponad 8 400 krytycznie!

Zaburzanie ekosystemów przez kłusownictwo i ciągłą degradację środowiska prowadzące do utraty istotnych gatunków zwierząt i roślin jest problemem całej ludzkości. Otaczająca nas przyroda jest w końcu jedynym źródłem wielu naszych zasobów, a utrata bioróżnorodności stanowi olbrzymie zagrożenie dla całej planety.

Mamy jeszcze możliwość spowolnić i zatrzymać obraną drogę, która niszczy naszą planetę. Światowy Dzień Dzikiej Przyrody może być właśnie takim inspirującym momentem, w którym każdy z nas z osobna jak i razem może zacząć żyć w zgodzie z naturą.

Zoo Wrocław postawiło na ochronę przyrody już dawno temu. Od wielu lat aktywnie angażujemy się w pomoc zagrożonym gatunkom zwierząt. Wraz z powołaną w 2016 roku Fundacją Zoo Wrocław – Dodo wspieramy ponad 37 projektów zajmujących się ochroną zwierząt i ich środowiska na całym świecie! Wybieramy projekty, które chronią całe ekosystemy angażując w to lokalna ludność.

Hutan na Borneo

Jedną ze wspieranych przez nas organizacji jest Hutan, który zajmuje się ochroną zagrożonych i krytycznie zagrożonych gatunków zwierząt żyjących na Borneo, takich jak pantery mgliste sundajskie, orangutany, słonie, niedźwiedzie malajskie, poprzez rewitalizację zniszczonego przez uprawy palmy oleistej środowiska. Są to kluczowe dla Borneo gatunki, których wyginiecie będzie miało poważne skutki dla całego ekosystemu. A ten, nawet znacznie zmieniony przez człowieka wciąż może być ich siedliskiem.

Naukowcy badający orangutany w ramach tego projektu udowodnili, że mogą one zamieszkiwać tereny wtórnych lasów deszczowych, więc ich ochrona na zdegradowanych terenach Malezji i Indonezji jest jak najbardziej uzasadniona. A orangutany to nie tylko symbol Borneo, lecz jak wszystkie naczelne (małpy człekokształtne, małpy i małpiatki), kluczowy gatunek, „ogrodników” lasu, odpowiedzialny za różnorodność roślinności a co za tym idzie bioróżnorodność. 

Hutan współpracuje z plantatorami oraz z instytucjami rządowymi Sabah (malezyjska część Borneo) aby wypracować zasady współistnienia ludzi i dzikiej przyrody. Wspiera lokalne społeczności poprzez rozwój ekoturystyki oraz zatrudnianie kobiet do sadzenia lasu, obserwacji orangutanów i słoni. Dzięki tym staraniom na terenach objętych produkcją rolną może istnieć dzika przyroda.

Sojusz na rzecz ochrony dzikich kotów

Kluczowe dla ekosystemów są w dużej mierze drapieżniki stojące na szczycie piramidy pokarmowej. Niestety to właśnie one najczęściej jako pierwsze są przez człowieka eliminowane ze środowiska.

W roku 2021 zaangażowaliśmy się w projekt ochrony tygrysów sumatrzańskich, Wild Cats Conservation Alliance, gatunku uznanego za krytycznie zagrożony wyginięciem, którego w środowisku naturalnym zostało zaledwie około 400 osobników! Wspieramy ochronę tego gatunku w Parku Narodowym Kerinci Seblat, który jest największym parkiem w Indonezji i miejscem występowania 33% światowej populacji tygrysa sumatrzańskiego. Dzięki naszemu wsparciu możliwe jest patrolowanie parku, zapobieganie kłusownictwu, usuwania wnyków (w ostatnich latach aresztowano 70 kłusowników!). Prowadzone są też rozmowy z lokalna ludnością oraz władzami, mające na celu zmniejszenie kłusownictwa i znalezienia alternatywnych źródeł zarobkowania.

My też możemy pomóc!

Pamiętajmy, że nasz styl życia i codzienne wybory konsumenckie mają kluczowe znaczenie dla przetrwania zagrożonych gatunków i zachowania bioróżnorodności na Ziemi. W Demokratycznej Republice Kongo wraz z organizacją Okapi Conservation Project pomagamy chronić okapi i ich ostatnie, naturalne siedliska na terenach, na których prowadzone są nielegalne wydobycia metali szlachetnych używanych do produkcji elektroniki. Pamiętajmy, by nie kupować zbyt często nowych telefonów komórkowych, laptopów, GPSów, a te stare, zużyte oddawać do recyklingu – sprawdź tutaj jak to zrobić.

Kupujmy produkty rolnictwa ekologicznego, by mieć pewność, że kupując żywność, w tym czekoladę, kawę, owoce egzotyczne nie przyczyniamy się do zagłady bioróżnorodności na Ziemi.

 

Scroll Up
Koszyk Przedmiot został usunięty. Cofnij
  • No products in the cart.
0