Program ochrony jelenia kalamiańskiego

Program ochrony jelenia kalamiańskiego

Nazwa gatunku: JELEŃ KALAMIAŃSKI Nazwa łacińska: Axis calamianensis Kraj: Filipiny - Palawan Strona projektu: www.katalafoundation.org Filipiny ze względu na izolację geograficzną i polityczną są ostoją bioróżnorodności na świecie. Niestety globalizacja, rozwój transportu i zmiany polityczne w regionie spowodowały, że do niedawna nazywane ostatnią Arką Filipiny stają się rajem nie dla zwierząt, ale dla kłusowników i

Opis

Nazwa gatunku: JELEŃ KALAMIAŃSKI
Nazwa łacińska: Axis calamianensis

Kraj: Filipiny – Palawan
Strona projektu: www.katalafoundation.org

Filipiny ze względu na izolację geograficzną i polityczną są ostoją bioróżnorodności na świecie.

Niestety globalizacja, rozwój transportu i zmiany polityczne w regionie spowodowały, że do niedawna nazywane ostatnią Arką Filipiny stają się rajem nie dla zwierząt, ale dla kłusowników i handlarzy dzikimi zwierzętami. Być może to ostatnia szansa by poznać i ocalić wiele endemicznych gatunków zamieszkujących wyspy Filipin.

Jeleń kalamiański, byk. fot. Bim Quemado

Jeleń kalamiański jest gatunkiem endemicznym dla Filipin i jest zagrożony wyginięciem przez niszczenie siedlisk i kłusownictwo.
Wrocławskie Zoo wraz z kilkoma innymi ogrodami jest fundatorem badań i ochrony tego gatunku przez Fundację KATALA na Palawanie. Program badań jest bardzo szeroki i zakłada oszacowanie zasięgu występowania, liczebności oraz wytyczenie obszarów ochrony i translokacji. Badania prowadzone będą przez kilka lat w bardzo trudno dostępnym i niebezpiecznym ze względów polityczno – ekonomicznych terenie.