Projekt ratowania lemurów katta

Projekt ratowania lemurów katta

Nazwa gatunku: LEMUR KATTA Nazwa naukowa: Lemur catta Kraj: Madagaskar Strona projektu: www.association-reniala.jimdofree.com   Lemur katta to chyba najbardziej znany gatunek z rodziny lemurowatych. Jak pozostali przedstawiciele tej rodziny jest gatunkiem endemicznym występującym jedynie na Madagaskarze! W ostatnich latach populacja lemurów katta na Madagaskarze spadła o ponad 97%! Najnowsze badania wykazały, że żyje ich w naturze ok

Opis

Nazwa gatunku: LEMUR KATTA
Nazwa naukowa: Lemur catta

Kraj: Madagaskar

Strona projektu: www.association-reniala.jimdofree.com

 

Lemur katta to chyba najbardziej znany gatunek z rodziny lemurowatych. Jak pozostali przedstawiciele tej rodziny jest gatunkiem endemicznym występującym jedynie na Madagaskarze! W ostatnich latach populacja lemurów katta na Madagaskarze spadła o ponad 97%! Najnowsze badania wykazały, że żyje ich w naturze ok 2500 sztuk. To mniej niż w ogrodach zoologicznych na świecie! Jest to tym bardziej szokujące, że do niedawna lemury katta uważane były za jedne z najpospolitszych lemurów.

ŚWIĘTA DLA LEMURÓW KATTA

Kup bon podarunkowy
o wartości 30 zł
i pomóż ratować lemury!

Aby zakupić bon prosimy dokonać wpłaty odpowiedniej kwoty (przycisk PRZEKAŻ DAROWIZNĘ powyżej) i podać w formularzu darowizny swój adres e-mail. Bon wyślemy na podany adres e-mail.

Chcesz pomóc innym zwierzętom – kliknij tutaj!

Jest stosunkowo dużym lemurem, waży ponad 2 kg, długość jego ciała dochodzi do 46 cm, a najbardziej charakterystyczny prążkowany czarno – biały, puszysty ogon do 63 cm.  Ciekawostką jest, że ogon zawsze zakończony jest czarnym prążkiem. Ich ilość waha się od 12 do 13 białych i 13 do 14 czarnych. Ogon, który jest dłuższy od reszty ciała służy zachowaniu równowagi, ale też komunikowaniu się w grupie. Lemury katta są zwierzętami o bardzo rozwiniętej strukturze socjalnej. Żyją w grupach dochodzących do 30 osobników, w których przewodzą samice. Mają też bardzo rozwiniętą wokalizację, donośnymi odgłosami porozumiewają się oraz ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Ich skomplikowana struktura socjalna powoduje, że w ośrodkach rehabilitacji muszą przejść długa drogę, aby nie tylko wyleczyć się z chorób i niedożywienia, ale również nawiązać interakcje z innymi osobnikami.

Głównym zagrożeniem dla lemurów katta jest niszczenie środowiska ich życia oraz kłusownictwo. Są gatunkiem zagrożonym wyginięciem! Powodem tak wielkiego spadku liczebności populacji jest niekontrolowany rozwój rolnictwa, kłusownictwo i handel dzikimi zwierzętami na Madagaskarze. Nierzadko lemury wyłapywane są i pokazywane na targach, przy drogach jako atrakcja turystyczna. Nie płaćmy za takie usługi podczas naszych podróży do egzotycznych krajów! Zapotrzebowanie na nie, wzmaga nielegalny handel i przyczynia się do wymierania gatunków!

Lemur katta z młodym na wybiegu w Zoo Wrocław

Lemury katta skonfiskowane lub poparzone podczas wypalania traw trafiają do Centrum Ratowania Lemurów – Reniala. Tutaj pod okiem specjalistów dochodzą do zdrowia i są wypuszczane z powrotem do natury. Centrum prowadzi też szeroko zakrojoną akcję edukacyjną dla dzieci i dorosłych!

Co robimy?

Fundacja Zoo Wrocław – Dodo włącza się w akcję ratowania lemurów katta w Centrum Reniala. Nasza fundacja pomogła też w założeniu ogrodu warzywnego dla lemurów. Ze względu na zmiany klimatyczne i niezrównoważone rolnictwo ceny owoców i warzyw na południu Madagaskaru bardzo wzrosły w ostatnich latach. Pomogliśmy sfinansować budowę studni i założenie ogrodu w Centrum Ratowania Lemurów – Reniala.

Jeśli chcesz pomóc lemurom katta możesz wpłacić pieniądze na konto Fundacji:

PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław

nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040

z dopiskiem LEMURY

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Na pomoc lemurom!

Zaczęło się od posta na Facebooku wrocławskiego zoo, który wzbudził w internecie niemałą sensację. Nasze niedźwiedzie dostają codzienną porcję majonezu Kieleckiego, w której podajemy im lekarstwo. (więcej…)
Czytaj dalej

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek zwierzętom Madagaskaru 2022

Zapraszamy na spotkanie Zoo i Dodo na ratunek zwierzętom Madagaskaru, które odbędzie się 22 kwietnia 2022r. (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek – uwaga na olej palmowy!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu „Zoo i Dodo na ratunek”, które odbędzie się we wrocławskim zoo w piątek 30 listopada. (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek zwierzętom Madagaskaru

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w ostatnim przed wakacjami spotkaniu „Zoo i Dodo na ratunek”, które odbędzie się we wrocławskim zoo w piątek 15 czerwca. (więcej…)
Czytaj dalej