Program ochrony żółwi w Afryce

Program ochrony żółwi w Afryce

Nazwa gatunku: ŻÓŁW PUSTYNNY, PELOMEDUZA ADANSONA, ŻÓŁWIE MORSKIE Nazwa naukowa: Centrochelys sulcata, Pelusios adansonii, Cheloniidae Kraj: Senegal, Madagaskar Strona projektu: www.africanchelonian.org, www.turtlesurvival.org Żółwie żyją na ziemi od przeszło 250 mln lat! Niestety człowiek okazał się najgroźniejszym dla nich drapieżnikiem. Od tysięcy lat żółwie stanowiły cenny pokarm dla ludzi. Prawdopodobnie już 11 tys. lat temu rdzenni mieszkańcy

Opis

Nazwa gatunku: ŻÓŁW PUSTYNNY, PELOMEDUZA ADANSONA, ŻÓŁWIE MORSKIE
Nazwa naukowa: Centrochelys sulcata, Pelusios adansonii, Cheloniidae

Kraj: Senegal, Madagaskar

Strona projektu: www.africanchelonian.org, www.turtlesurvival.org

Żółwie żyją na ziemi od przeszło 250 mln lat! Niestety człowiek okazał się najgroźniejszym dla nich drapieżnikiem. Od tysięcy lat żółwie stanowiły cenny pokarm dla ludzi. Prawdopodobnie już 11 tys. lat temu rdzenni mieszkańcy wytępili żółwie olbrzymie na Florydzie… Żółwie morskie, lądowe i błotne były też do niedawna przysmakiem w Europie. Obecnie problem dotyczy głównie Ameryki Południowej, Afryki i Azji Południowo – Wschodniej. Nie oznacza to, że na innych kontynentach żółwie są bezpieczne. Rynek nielegalnego handlu żółwiami jest tak duży, że kłusownicy polują na te zwierzęta na masową skalę.

Na ratunek konfiskowanym żółwiom w Senegalu

Kłusownictwo i nielegalny handel żółwiami dotyka coraz mocniej kontynentu Afrykańskiego. Przemytnicy skupują zwierzęta i starają się je wywieźć statkami do Azji. Duży port w Dakarze jest więc częstym miejscem przemytu. Dzięki policji i celnikom udaje się przechwycić i ocalić część z nich! Wspieramy African Chelonian Institute w ratowaniu, hodowli i wypuszczaniu do środowiska naturalnego chronionych w Senegalu żółwi.

W styczniu 2019 roku, dzięki wsparciu naszej fundacji, po raz trzeci, wypuszczono do jeziora Guiers pelomedyzy Adansona (Pelusios adansonii)! Chronimy bioróżnorodności ostatnich podmokłych rejonów pustynniejącego Sahelu! Wspieramy też hodowlę zachowawczą żółwi pustynnych w Senegalu oraz akcje edukacyjne prowadzone na wybrzeżu oceanu Atlantyckiego chroniące żółwie morskie!

Ratujemy żółwie promieniste na Madagaskarze

Jeszcze 20 lat temu żółwie promieniste były dosyć powszechnie spotykane na Madagaskarze, można było je obserwować blisko miast i dróg przez co stały się symbolem dzikiej przyrody na południu wyspy. Przyczyną bardzo szybkiego spadku populacji jest utrata siedlisk, kłusownictwo i nielegalny handel. Żółwie trafiają głównie do Azji jako zwierzęta domowe, ale też jako przysmak. Dzisiaj szacuje się, że liczebność populacji, od tego czasu, spadła o 80%, a za 20 lat żółwie te znikną ze środowiska naturalnego.

W 2018 roku na Madagaskarze policja udaremniła największy przemyt najpierw 11 000, potem ponad 7 000 żółwi promienistych. Trafiły do ośrodka rehabilitacji żółwi, który nie był zaprojektowany na tak dużą liczbę zwierząt. Ruszyliśmy z pomocą! Wsparliśmy finansowo budowę nowych wybiegów i pomogliśmy pokryć koszty wyżywienia żółwi.

Niestety mimo uciążliwych kar i wzmożonych działań miejscowej policji pokusa dużego zysku z nielegalnego handlu jest ogromna… Co roku konfiskowanych jest kolejnych kilkaset – kilka tysięcy tych żółwi. Pamiętajmy: NIE KUPUJMY DZIKICH, CHRONIONYCH ŻÓŁWI!

Jeżeli chcecie Państwo pomóc nam ratować żółwie,  prosimy o wpłaty na nasze konto bankowe:

PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław

nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040

z dopiskiem żółw

Całość pieniędzy zostanie przeznaczona na ratowanie żółwi! Dziękujemy!

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek gadom Madagaskaru

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Zoo i Dodo na ratunek gadom Madagaskaru, które odbędzie się 23 maja 2023r. (więcej…)
Czytaj dalej

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek zwierzętom Madagaskaru 2022

Zapraszamy na spotkanie Zoo i Dodo na ratunek zwierzętom Madagaskaru, które odbędzie się 22 kwietnia 2022r. (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek żółwiom

Serdecznie zapraszamy na spotkanie „Zoo i Dodo na ratunek żółwiom”, które odbędzie się we wrocławskim zoo w piątek 31 stycznia! (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek zwierzętom Madagaskaru

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w ostatnim przed wakacjami spotkaniu „Zoo i Dodo na ratunek”, które odbędzie się we wrocławskim zoo w piątek 15 czerwca. (więcej…)
Czytaj dalej

Konfiskata żółwi promienistych

10 kwietnia 2018 władze Madagaskaru skonfiskowały 11 000 krytycznie zagrożonych żółwi promienistych (Astrochelys radiata). (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek gadom

W najbliższy piątek (09.12.2016), w Terrarium wrocławskiego ZOO, o godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie poświęcone hodowli i ochronie gadów. (więcej…)
Czytaj dalej