Program ochrony pingwinów przylądkowych

Program ochrony pingwinów przylądkowych

Nazwa gatunku: PINGWINY PRZYLĄDKOWE Nazwa naukowa: Spheniscus demersus Kraj: RPA Strona projektu: www.sanccob.co.za Pingwin przylądkowy to gatunek zagrożony wyginięciem (EN). Od 1900 roku nastąpił spadek populacji o ponad 95%. Wymieranie przyspiesza! W 2000 roku wielkość populacji szacowano na 53 000 par, w 2020 roku tylko na 17 700 par. ŚWIĘTA DLA PINGWINA PRZYLĄDKOWEGO Kup bon podarunkowy o

Opis

Nazwa gatunku: PINGWINY PRZYLĄDKOWE
Nazwa naukowa: Spheniscus demersus

Kraj: RPA

Strona projektu: www.sanccob.co.za

Pingwin przylądkowy to gatunek zagrożony wyginięciem (EN). Od 1900 roku nastąpił spadek populacji o ponad 95%. Wymieranie przyspiesza! W 2000 roku wielkość populacji szacowano na 53 000 par, w 2020 roku tylko na 17 700 par.

ŚWIĘTA DLA PINGWINA PRZYLĄDKOWEGO

Kup bon podarunkowy
o wartości 50 zł
i pomóż ratować pingwiny!

Aby zakupić bon prosimy dokonać wpłaty odpowiedniej kwoty (przycisk PRZEKAŻ DAROWIZNĘ powyżej) i podać w formularzu darowizny swój adres e-mail. Bon wyślemy na podany adres e-mail.

Chcesz pomóc innym zwierzętom – kliknij tutaj!

Program ratowania pingwinów przylądkowych w stacji SANCCOB

Powołana w 1968 roku organizacja zajmuje się ochroną ptaków morskich u wybrzeży Afryki Południowej. Najwięcej uwagi, sił i środków skupionych jest na ratowaniu pingwinów przylądkowych (Spheniscus demersus) z katastrof ekologicznych, spowodowanych wyciekami ropy z tankowców. Do tej pory fundacja uratowała ponad 97 000 morskich ptaków różnych gatunków, które bez pomocy człowieka, oblepione ropą, nie miałyby najmniejszych szans na przeżycie. Kolejnym zagrożeniem dla pingwinów w Afryce Południowej jest przełowienie przybrzeżnych wód oceanu. Pary lęgowe nie są w stanie wykarmić młodych, gdy w najbliższym otoczeniu nie ma wystarczającej ilości ryb.

Logo SANCCOB

Każdego roku SANCCOB (Southern African Foundation for the Conservation of Coastal Birds) ratuje setki odrzuconych, zbyt późno wyklutych lub osieroconych piskląt tońców. Zajmuje się też sztuczną inkubacją znalezionych, porzuconych jaj. Od 2001 roku, w którym powstał projekt, fundacja SANCCOB uratowała i wypuściła do naturalnego środowiska prawie 8400 piskląt!
Wrocławskie Zoo i Fundacja Dodo wspierają działalność SANCCOB od 2015 roku. Dzięki wsparciu darczyńców oraz wielkanocnym akcjom udało się zebrać pieniądze na adopcję 120 pingwinów oraz dołożyć „cegiełki” do budowy nowego szpitala dla ptaków. Przekazaliśmy fundacji SANCCOB łącznie ponad 25000zł. Zoo wysłało też do Afryki opiekuna pingwinów, by tam na miejscu pomagał ratować osierocone pisklęta.

Pingwinom przylądkowym w naturalnym środowisku zagrażają:

– katastrofy tankowców i wycieki ropy (u wybrzeży RPA przebiega jedna z najruchliwszych dróg morskich) – jak możesz pomóc: ogranicz jazdę samochodem, kupuj lokalne produkty!
– zanieczyszczenie plastikiem – jak możesz pomóc: używaj opakować wielorazowych, poddawaj plastik recyklingowi!
– zmiany klimatyczne wpływające na przebieg prądów morskich (i ławic ryb) – jak możesz pomóc: ogranicz emisję gazów cieplarnianych, oszczędzaj prąd!
– przełowienie oceanów – jak możesz pomóc: ogranicz spożycie ryb!

W listopadzie 2017 roku, wrocławskie zoo wysłało Pawła Boreckiego – opiekuna pingwinów i kotików do RPA. Jego zadaniem było wsparcie fundacji SANCCOB, ratującej ptaki morskie, w opiece nad porzuconymi pisklętami pingwinów przylądkowych. Dodatkowa para rąk jest często najcenniejszym wsparciem, gdyż bez pomocy człowieka, ptaki te nie miałyby najmniejszych szans na przeżycie.

Jeśli chcesz przyłączyć się do akcji ratowania pingwinów przylądkowych możesz wpłacić pieniądze na konto Fundacji:
PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław
nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040
z dopiskiem PINGWINY

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek pingwinom

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Zoo i Dodo na ratunek pingwinom, które odbędzie się 4 kwietnia 2023r. (więcej…)
Czytaj dalej

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek pisklętom pingwinów

Zapraszamy dzieci i dorosłych na spotkanie Zoo i Dodo na ratunek pisklętom pingwinów, które odbędzie się we wrocławskim zoo w piątek 9 kwietnia! (więcej…)
Czytaj dalej

Dzień świadomości o pingwinach

20 stycznia 2021 obchodzimy Dzień świadomości o pingwinach. To dzień, aby zatrzymać się na chwilkę i pomyśleć o tych bardzo lubianych zwierzętach! (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek pingwinom

Zapraszamy wszystkich do Zoo Wrocław, 25 kwietnia o godz. 17:00 na spotkanie z cyklu Zoo i Dodo na ratunek. W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Pingwina! (więcej…)
Czytaj dalej

Ratujmy ptaki

Zapraszamy wszystkich do Zoo Wrocław, 8 kwietnia w godzinach od 11:00 do 15:00 na przedświąteczne spotkanie z Dodo! (więcej…)
Czytaj dalej