Program ochrony żółwi w Azji

Program ochrony żółwi w Azji

Nazwa gatunku: FILIPIŃSKI ŻÓŁW LEŚNY, ŻÓŁW WIELKOGŁOWY Nazwa naukowa: Siebenrockiella leytensis, Platysternon megacephalum Kraj: Filipiny - Palawan Strona projektu: www.katalafoundation.org Żółwie żyją na ziemi od przeszło 250 mln lat! Niestety człowiek okazał się najgroźniejszym dla nich drapieżnikiem. Od tysięcy lat żółwie stanowiły cenny pokarm dla ludzi. Prawdopodobnie już 11 tys. lat temu rdzenni mieszkańcy wytępili

Opis

Nazwa gatunku: FILIPIŃSKI ŻÓŁW LEŚNY, ŻÓŁW WIELKOGŁOWY
Nazwa naukowa: Siebenrockiella leytensis, Platysternon megacephalum

Kraj: Filipiny – Palawan

Strona projektu: www.katalafoundation.org

Żółwie żyją na ziemi od przeszło 250 mln lat! Niestety człowiek okazał się najgroźniejszym dla nich drapieżnikiem. Od tysięcy lat żółwie stanowiły cenny pokarm dla ludzi. Prawdopodobnie już 11 tys. lat temu rdzenni mieszkańcy wytępili żółwie olbrzymie na Florydzie… Żółwie morskie, lądowe i błotne były też do niedawna przysmakiem w Europie. Obecnie problem dotyczy głównie Ameryki Południowej, Afryki i Azji Południowo – Wschodniej. Nie oznacza to, że na innych kontynentach żółwie są bezpieczne. Rynek nielegalnego handlu żółwiami jest tak duży, że kłusownicy polują na te zwierzęta na masową skalę.

Filipiński żółw leśny (Siebenrockiella leytensis)

Filipiński żółw leśny należy do rodziny Geoemydidae, jest jednym z najbardziej enigmatycznych gatunków żółwi słodkowodnych w Azji Południowo-Wschodniej. Przez ponad 80 lat, jego prawdziwe rozmieszczenie geograficzne na Filipinach pozostawało tajemnicą, dopiero niedawno odkryto, że występuje jedynie na wyspie Palawan. Zamieszkuje trudnodostępne strumienie i rozlewiska wodne nizinnych lasów tej wyspy. Waży około 3,5 kg, a jego brązowy, czerwono-brązowy lub czarny karapaks dochodzi do 30 cm. Nie jest więc żółwiem atrakcyjnie ubarwionym, początkowo kłusownicy sprzedawali go na mięso, lecz rzadkość występowania zwróciła uwagę nielegalnych kolekcjonerów żółwi, którzy są gotowi zapłacić duże pieniądze za jednego z najrzadszych żółwi na świecie. Kłusownictwo spowodowało, że jest to gatunek krytycznie zagrożonym wyginięciem (wg. IUCN).

W czerwcu 2015 roku ruszyliśmy z pomocą czterem tysiącom żółwi skonfiskowanym na Filipinach na południu Palawanu. Najwięcej, bo 3748 należało do ginącego gatunku filipińskich żółwi leśnych (Siebenrockiella leytensis). To prawie połowa szacowanej liczebności populacji! Żółwie gromadzone były przez przemytników przez kilka miesięcy, więc ich stan był bardzo zły, były odwodnione, niedożywione i poranione. Zbudowanie basenów i opieka nad tak dużą ilością zwierząt przekraczały możliwości finansowe Filipińczyków. Żółwie trafiły do Fundacji KATALA i tam zaopiekowali się nimi weterynarze i biolodzy przybyli z całego świata. Wrocławskie Zoo wysłało na Palawan swoją doświadczoną opiekunkę gadów! Większość żółwi udało się uratować i zostały wypuszczone do środowiska naturalnego. Stale monitorowany jest ich stan w środowisku naturalnym. Miejsca wypuszczenia żółwi są ściśle tajne ze względu na ich bezpieczeństwo. Dużym sukcesem jest również rozmnożenie filipińskich żółwi leśnych w stacji Katala. Hodowla zachowawcza może stać się ratunkiem dla tych krytycznie zagrożonych wyginięciem żółwi.

Jeżeli chcecie Państwo pomóc nam ratować żółwie,  prosimy o wpłaty na nasze konto bankowe:

PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław

nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040

z dopiskiem żółw

Całość pieniędzy zostanie przeznaczona na ratowanie żółwi! Dziękujemy!

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek gadom Madagaskaru

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Zoo i Dodo na ratunek gadom Madagaskaru, które odbędzie się 23 maja 2023r. (więcej…)
Czytaj dalej

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek zwierzętom Madagaskaru 2022

Zapraszamy na spotkanie Zoo i Dodo na ratunek zwierzętom Madagaskaru, które odbędzie się 22 kwietnia 2022r. (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek żółwiom

Serdecznie zapraszamy na spotkanie „Zoo i Dodo na ratunek żółwiom”, które odbędzie się we wrocławskim zoo w piątek 31 stycznia! (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek zwierzętom Madagaskaru

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w ostatnim przed wakacjami spotkaniu „Zoo i Dodo na ratunek”, które odbędzie się we wrocławskim zoo w piątek 15 czerwca. (więcej…)
Czytaj dalej

Konfiskata żółwi promienistych

10 kwietnia 2018 władze Madagaskaru skonfiskowały 11 000 krytycznie zagrożonych żółwi promienistych (Astrochelys radiata). (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek gadom

W najbliższy piątek (09.12.2016), w Terrarium wrocławskiego ZOO, o godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie poświęcone hodowli i ochronie gadów. (więcej…)
Czytaj dalej