Program ochrony żółwi w Afryce
Opis
Nazwa gatunku: ŻÓŁW PUSTYNNY, PELOMEDUZA ADANSONA, ŻÓŁWIE MORSKIE
Nazwa naukowa: Centrochelys sulcata, Pelusios adansonii, Cheloniidae
Kraj: Senegal, Madagaskar
Strona projektu: www.africanchelonian.org, www.turtlesurvival.org
Żółwie żyją na ziemi od przeszło 250 mln lat! Niestety człowiek okazał się najgroźniejszym dla nich drapieżnikiem. Od tysięcy lat żółwie stanowiły cenny pokarm dla ludzi. Prawdopodobnie już 11 tys. lat temu rdzenni mieszkańcy wytępili żółwie olbrzymie na Florydzie… Żółwie morskie, lądowe i błotne były też do niedawna przysmakiem w Europie. Obecnie problem dotyczy głównie Ameryki Południowej, Afryki i Azji Południowo – Wschodniej. Nie oznacza to, że na innych kontynentach żółwie są bezpieczne. Rynek nielegalnego handlu żółwiami jest tak duży, że kłusownicy polują na te zwierzęta na masową skalę.
Na ratunek konfiskowanym żółwiom w Senegalu
Kłusownictwo i nielegalny handel żółwiami dotyka coraz mocniej kontynentu Afrykańskiego. Przemytnicy skupują zwierzęta i starają się je wywieźć statkami do Azji. Duży port w Dakarze jest więc częstym miejscem przemytu. Dzięki policji i celnikom udaje się przechwycić i ocalić część z nich! Wspieramy African Chelonian Institute w ratowaniu, hodowli i wypuszczaniu do środowiska naturalnego chronionych w Senegalu żółwi.
W styczniu 2019 roku, dzięki wsparciu naszej fundacji, po raz trzeci, wypuszczono do jeziora Guiers pelomedyzy Adansona (Pelusios adansonii)! Chronimy bioróżnorodności ostatnich podmokłych rejonów pustynniejącego Sahelu! Wspieramy też hodowlę zachowawczą żółwi pustynnych w Senegalu oraz akcje edukacyjne prowadzone na wybrzeżu oceanu Atlantyckiego chroniące żółwie morskie!
Ratujemy żółwie promieniste na Madagaskarze
Jeszcze 20 lat temu żółwie promieniste były dosyć powszechnie spotykane na Madagaskarze, można było je obserwować blisko miast i dróg przez co stały się symbolem dzikiej przyrody na południu wyspy. Przyczyną bardzo szybkiego spadku populacji jest utrata siedlisk, kłusownictwo i nielegalny handel. Żółwie trafiają głównie do Azji jako zwierzęta domowe, ale też jako przysmak. Dzisiaj szacuje się, że liczebność populacji, od tego czasu, spadła o 80%, a za 20 lat żółwie te znikną ze środowiska naturalnego.
W 2018 roku na Madagaskarze policja udaremniła największy przemyt najpierw 11 000, potem ponad 7 000 żółwi promienistych. Trafiły do ośrodka rehabilitacji żółwi, który nie był zaprojektowany na tak dużą liczbę zwierząt. Ruszyliśmy z pomocą! Wsparliśmy finansowo budowę nowych wybiegów i pomogliśmy pokryć koszty wyżywienia żółwi.
Niestety mimo uciążliwych kar i wzmożonych działań miejscowej policji pokusa dużego zysku z nielegalnego handlu jest ogromna… Co roku konfiskowanych jest kolejnych kilkaset – kilka tysięcy tych żółwi. Pamiętajmy: NIE KUPUJMY DZIKICH, CHRONIONYCH ŻÓŁWI!
Jeżeli chcecie Państwo pomóc nam ratować żółwie, prosimy o wpłaty na nasze konto bankowe:
PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław
nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040
z dopiskiem żółw
Całość pieniędzy zostanie przeznaczona na ratowanie żółwi! Dziękujemy!