Projekt ochrony fenków w Afryce Północnej

Projekt ochrony fenków w Afryce Północnej

Nazwa gatunku: FENEK Nazwa naukowa: Vulpes zerda Region: Afryka Północna Strona projektu: www.saharaconservation.org   Fenki są najmniejszymi lisami świata. Zadziwiają pod każdym względem! Żyją na Saharze w skrajnie trudnych warunkach, gdzie temperatura w ciągu dnia przekracza 40 stopni, a nocą może spadać poniżej 0 stopni. Przystosowały się do tych ciężkich warunków poprzez aktywność życiową o

Opis

Nazwa gatunku: FENEK
Nazwa naukowa: Vulpes zerda

Region: Afryka Północna

Strona projektu: www.saharaconservation.org

 

Fenki są najmniejszymi lisami świata. Zadziwiają pod każdym względem! Żyją na Saharze w skrajnie trudnych warunkach, gdzie temperatura w ciągu dnia przekracza 40 stopni, a nocą może spadać poniżej 0 stopni. Przystosowały się do tych ciężkich warunków poprzez aktywność życiową o świcie i zmierzchu. Duże uszy ułatwiają im termoregulację, a długa sierść między opuszkami łap umożliwia poruszanie się po gorącym piasku i skałach. Ponieważ Sahara jest uboga w pokarm, są bardzo mało wybredne. Mimo, że są drapieżnikami i z niezwykłą zwinnością polują na gryzonie, jaszczurki i węże, to nie gardzą pokarmem roślinnym.

Mimo wybitnej adaptacji do trudnych warunków bytowania, fenki nie potrafią obronić się przed dwoma nowymi zagrożeniami! Zmiany klimatyczne coraz bardziej dotykają Afrykę Północną. Najnowszym zagrożeniem jest kłusownictwo i nielegalny handel tymi zwierzętami. Fenki często trafiają do Europy, Azji i Ameryki jako zwierzęta domowe, a NIE SĄ ZWIERZĘTAMI DOMOWYMI! To piękne i potrzebujące naszej pomocy dzikie zwierzęta Sahary! W domach cierpią i mimo pięknego wyglądu przysparzają właścicielom więcej problemów niż radości. Ich skoncentrowany mocz (przystosowanie do życia na pustyni) ma bardzo przykry i intensywny zapach, fenki nie lubią obcych, więc atakują ich, nie można ich karmić karmą dla psów, więc zapewnienie odpowiedniej diety jest bardzo kosztowne i trudne.

Fundacja Dodo i wrocławski ogród zoologiczny (który prowadzi program hodowli fenków w europejskich ogrodach zoologicznych) rozpoczynają projekt badania, ochrony i edukacji proekologicznej w Maroku, Algierii i Tunezji. W Europie koncentrujemy się na akcji: NIE DLA TRZYMANIA DZIKICH ZWIERZĄT W DOMACH!

Jeżeli chcecie Państwo pomóc nam ratować fenki, to prosimy o wpłaty na specjalnie przez nas otwarte konto bankowe:

PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław

nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040

z dopiskiem Fenki

Całość pieniędzy zostanie przeznaczona na ratowanie fenków w Północnej Afryce.