Program ochrony wilków w Polsce

Program ochrony wilków w Polsce

Nazwa gatunku: WILK SZARY Nazwa naukowa: Canis lupus Kraj: Polska Strona projektu: www.polskiwilk.org.pl   Wilk szary jest największym przedstawicielem rodziny psowatych występującym na naszym kontynencie. Po II wojnie światowej był w Polsce tępiony. Wiedza o korzystnym oddziaływaniu wilka na środowisko przegrywała z zabobonami. ŚWIĘTA DLA WILKA SZAREGO Kup bon podarunkowy o wartości 70 zł i pomóż ratować

Opis

Nazwa gatunku: WILK SZARY
Nazwa naukowa: Canis lupus

Kraj: Polska

Strona projektu: www.polskiwilk.org.pl

 

Wilk szary jest największym przedstawicielem rodziny psowatych występującym na naszym kontynencie. Po II wojnie światowej był w Polsce tępiony. Wiedza o korzystnym oddziaływaniu wilka na środowisko przegrywała z zabobonami.

ŚWIĘTA DLA WILKA SZAREGO

Kup bon podarunkowy
o wartości 70 zł
i pomóż ratować wilki!

Aby zakupić bon prosimy dokonać wpłaty odpowiedniej kwoty (przycisk PRZEKAŻ DAROWIZNĘ powyżej) i podać w formularzu darowizny swój adres e-mail. Bon wyślemy na podany adres e-mail.

Chcesz pomóc innym zwierzętom – kliknij tutaj!

Po latach wysiłków ze strony ekologów, w 1998 roku został objęty ochroną na terenie całego kraju. W tym czasie na naszych ziemiach żyło zaledwie 470 tych drapieżników! Kolejnym krokiem w ocaleniu wilka było podniesienie statusu ochrony do całkowitej w roku 2004. Oznacza to, że zabronione jest ich zabijanie, okaleczanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor i wybieranie z nich szczeniąt. Bez odpowiedniego zezwolenia nie wolno przechowywać i sprzedawać skór i innych fragmentów martwych osobników. Ponadto można tworzyć dla nich strefy ochronne wokół miejsc rozrodu. Ścisła ochrona przyniosła bardzo dobre efekty!

Dorosły wilk w naturze, sylwetka z boku. fot. Andrzej Adamczewski - Stowarzyszenie dla Natury Wilk
Ziejący wilk szary, wilcze zęby Zoo Wrocław

Od 2005 roku notuje się wzrost populacji wilka w Polsce, obecnie szacuje się jego liczebność na około 2000 osobników. Wilki z Polski migrują na zachód Europy do Niemiec, a nawet Danii i Holandii, gdzie nie były obserwowane przez kilkaset lat! Nie oznacza to, że wilk jest uratowany… Ciągle rosnąca populacja ludzka, rozwój miast i dróg, kolizje drogowe, wycinanie lasów, kłusownictwo, ciągle zagrażają wilkom.

Co robimy?

Pomagamy Stowarzyszeniu dla Natury „Wilk” w projekcie badawczym w Borach Dolnośląskich oraz w akcji edukacyjnej mającej na celu przekonanie ludzi, że wilki nie są dla człowieka zagrożeniem.  Jest bowiem dokładnie odwrotnie… 

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek wilkom i rysiom

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Zoo i Dodo na ratunek wilkom, które odbędzie się 28 października 2022r. (więcej…)
Czytaj dalej