Program ochrony rysi w Polsce

Program ochrony rysi w Polsce

Nazwa gatunku: RYŚ EUROAZJATYCKI Nazwa naukowa: Lynx lynx Kraj: Polska Strona projektu: www.polskiwilk.org.pl/rys   Największy kotowaty Europy zamieszkuje nieliczne obszary Polski. Szacuje się, że w Polsce żyje nie więcej niż 220 rysi. ŚWIĘTA DLA RYSIA Kup bon podarunkowy o wartości 50 zł i pomóż ratować rysie! Aby zakupić bon prosimy dokonać wpłaty odpowiedniej kwoty (przycisk PRZEKAŻ

Opis

Nazwa gatunku: RYŚ EUROAZJATYCKI
Nazwa naukowa: Lynx lynx

Kraj: Polska

Strona projektu: www.polskiwilk.org.pl/rys

 

Największy kotowaty Europy zamieszkuje nieliczne obszary Polski. Szacuje się, że w Polsce żyje nie więcej niż 220 rysi.

ŚWIĘTA DLA RYSIA

Kup bon podarunkowy
o wartości 50 zł
i pomóż ratować rysie!

Aby zakupić bon prosimy dokonać wpłaty odpowiedniej kwoty (przycisk PRZEKAŻ DAROWIZNĘ powyżej) i podać w formularzu darowizny swój adres e-mail. Bon wyślemy na podany adres e-mail.

Chcesz pomóc innym zwierzętom – kliknij tutaj!

Występują głównie w Karpatach i na Pogórzu Karpackim oraz w puszczach: Białowieskiej, Knyszyńskiej i Augustowskiej oraz bardzo nielicznie na Mazowszu i Kujawach. Bardzo trudno jest zobaczyć rysia w naturze, gdyż jest aktywny głównie nocą i unika kontaktu z człowiekiem. Ryś jest w Polsce gatunkiem ściśle chronionym, wymagającym ochrony czynnej.

Ryś euroazjatycki
Młody ryś euroazjatycki Ula w Zoo Wrocław

Ma bardzo duże wymagania: preferuje naturalny las mieszany z gęstym podszytem, a takich lasów w Polsce jest bardzo niewiele. Nie lubi też przemieszczać się w otwartym terenie, przez co rozległe bezleśne tereny, które dominują w zurbanizowanej Europie, są dla niego barierą trudną do pokonania.

Co robimy?

Aby lepiej poznać rysia wspieramy projekt Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” prowadzony w roztoczańskim Parku Narodowym.