Program ochrony rysi w Polsce

Program ochrony rysi w Polsce

Nazwa gatunku: RYŚ EUROAZJATYCKI Nazwa naukowa: Lynx lynx Kraj: Polska Strona projektu: www.polskiwilk.org.pl/rys   Największy kotowaty Europy zamieszkuje nieliczne obszary Polski. Szacuje się, że w Polsce żyje nie więcej niż 220 rysi. Występują głównie w Karpatach i na Pogórzu Karpackim oraz w puszczach: Białowieskiej, Knyszyńskiej i Augustowskiej oraz bardzo nielicznie na Mazowszu i Kujawach. Bardzo trudno

Opis

Nazwa gatunku: RYŚ EUROAZJATYCKI
Nazwa naukowa: Lynx lynx

Kraj: Polska

Strona projektu: www.polskiwilk.org.pl/rys

 

Największy kotowaty Europy zamieszkuje nieliczne obszary Polski. Szacuje się, że w Polsce żyje nie więcej niż 220 rysi.

Występują głównie w Karpatach i na Pogórzu Karpackim oraz w puszczach: Białowieskiej, Knyszyńskiej i Augustowskiej oraz bardzo nielicznie na Mazowszu i Kujawach. Bardzo trudno jest zobaczyć rysia w naturze, gdyż jest aktywny głównie nocą i unika kontaktu z człowiekiem. Ryś jest w Polsce gatunkiem ściśle chronionym, wymagającym ochrony czynnej.

Ryś euroazjatycki
Młody ryś euroazjatycki Ula w Zoo Wrocław

Ma bardzo duże wymagania: preferuje naturalny las mieszany z gęstym podszytem, a takich lasów w Polsce jest bardzo niewiele. Nie lubi też przemieszczać się w otwartym terenie, przez co rozległe bezleśne tereny, które dominują w zurbanizowanej Europie, są dla niego barierą trudną do pokonania.

Co robimy?

Aby lepiej poznać rysia wspieramy projekt Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” prowadzony w roztoczańskim Parku Narodowym.