Program ochrony pantery mglistej na Borneo

Program ochrony pantery mglistej na Borneo

Nazwa gatunku: PANTERA MGLISTA SUNDAJSKA Nazwa naukowa: Neofelis diardi Kraj: Malezja - Borneo Strona projektu: www.hutan.org.my Pantery mgliste są zagrożone wyginięciem ze względu na polowania oraz na wycinkę lasów pod plantacje palmy olejowej. Wielkość ich populacji szacuje się na ok. 10 tys. osobników, niestety ich liczba wciąż spada. Przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) są

Opis

Nazwa gatunku: PANTERA MGLISTA SUNDAJSKA
Nazwa naukowa: Neofelis diardi

Kraj: Malezja – Borneo

Strona projektu: www.hutan.org.my

Pantery mgliste są zagrożone wyginięciem ze względu na polowania oraz na wycinkę lasów pod plantacje palmy olejowej. Wielkość ich populacji szacuje się na ok. 10 tys. osobników, niestety ich liczba wciąż spada. Przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) są sklasyfikowane jako gatunek zagrożony wyginięciem (VU).

ŚWIĘTA DLA PANTERY MGLISTEJ

Kup bon podarunkowy
o wartości 100 zł
i pomóż ratować pantery!

Aby zakupić bon prosimy dokonać wpłaty odpowiedniej kwoty (przycisk PRZEKAŻ DAROWIZNĘ powyżej) i podać w formularzu darowizny swój adres e-mail. Bon wyślemy na podany adres e-mail.

Chcesz pomóc innym zwierzętom – kliknij tutaj!

Pantera mglista (Neofelis nebulosa)

Pantery mgliste zamieszkują wilgotne tereny (bagna i lasy). Występują od Nepalu po południowo-wschodnie Chiny, poprzez Tajwan i Sumatrę. W 2007 roku naukowcy bazując na badaniach DNA uznali, że pantery zamieszkujące wyspy Sumatrę i Borneo należy uznać za odrębny gatunek – panterę sundajską (Neofelis diardi). Różni sią ona nieznacznie od panter mglistych umaszczeniem i rozkładem cętek. Jej sierść ma szarobrązowy lub żółtobrązowy odcień. Na całym ciele występują nieregularne cętki o kształcie chmur. Często z ciemnymi krawędziami. Ma wyjątkowo długi ogon, który zapewnia równowagę podczas wspinania się na drzewa. Nogi ma dosyć krótkie, tylne dłuższe od przednich. Pantery sundajskie mogą ważyć od 12 do 26 kg, samce są większe od samic.

Co robimy?

Wspieramy ochronę panter na Borneo poprzez wsparcie finansowe programu monitorowania dzikich zwierząt na plantacjach palmy olejowej, prowadzonego przez Hutan. Informacje uzyskane z systemu zainstalowanych kamer pokazują, że tworzenie korytarzy ekologicznych pomiędzy plantacjami, a zwłaszcza na drodze wędrówek zwierząt do rzek, ma ogromne znaczenie. Na kamerach rejestrują się nie tylko pantery, ale też słonie, niedźwiedzie malajskie, orangutany i nosacze! Program służy nie tylko poznaniu bioróżnorodności regionu, ale również pokazuje właścicielom plantacji, że zalesianie chroni ich uprawy przez zniszczeniami. Zwierzęta znacznie chętniej przemieszczają się przez te korytarze niż przez tereny uprawne.

Jeżeli chcecie Państwo pomóc nam ratować pantery mgliste,  prosimy o wpłaty na nasze konto bankowe:

PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław

nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040

z dopiskiem pantera mglista

Całość pieniędzy zostanie przeznaczona na ratowanie: panter mglistych sundajskich! Dziękujemy!

Pantera mglista sundajska, zdjęcie z fotopułapki Sabah Wildlife Department

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Podsumowanie WILD RUN 2022

Bieg Wild Run 2022 odbył się po raz szósty w historii. Tegoroczne hasło brzmiało „ratujmy zwierzęta Azji”. Ponad 1100 osób zapisanych na bieg włączyło się w tym roku w akcję biegu charytatywnego w dniu 9...
Czytaj dalej

Ratujmy dzikie koty

17 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota! W tym doniosłym dla wszystkich właścicieli kocich piękności dniu, pamiętajmy o ich dzikich kuzynach. (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek Borneo

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z cyklu: Zoo i Dodo na Ratunek! Widzimy się jak zwykle w Zoo Wrocław. To będzie naprawdę wyjątkowe spotkanie, zatem nie może Was zabraknąć! Z Borneo przyjeżdża do nas dr Isabelle...
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek – uwaga na olej palmowy!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu „Zoo i Dodo na ratunek”, które odbędzie się we wrocławskim zoo w piątek 30 listopada. (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek panterom

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszym po wakacjach spotkaniu „Zoo i Dodo na ratunek panterom”, które odbędzie się we wrocławskim zoo w piątek 12 października. (więcej…)
Czytaj dalej