Aktualności,Dodo,Wild Run

WILD RUN 2020

WILD RUN 2020 #WildRun #PoczujZewNatury

Pobiegnij z nami, pomóż przyrodzie – wesprzyj projekty ratowania zwierząt w Azji Południowo-Wschodniej!

To już czwarta edycja “Dzikiego Biegu”, charytatywnej akcji  organizowanej przez Fundację Dodo i wrocławski ogród zoologiczny. W tym roku z powodu pandemii bieg odbędzie się w innej formie – wirtualnej.

Zawodnicy Wild Run mogą pokonywać wybrany przez siebie dystans (1km, 5km lub 10km) indywidualnie, w miejscu i czasie dla siebie dogodnym.

Wild Run 2020 bieg wirtualny grafika reklamowa

Zapraszamy do zakupu pakietów startowych – podstawowy pakiet startowy zawiera: drukowany i elektroniczny numer startowy, medal, dyplom elektroniczny oraz płócienną torbę tegorocznej edycji biegu. Dodatkowo można zakupić pakiet rozszerzony, w którym oferujemy:

– wysokiej jakości, białą, techniczną koszulkę z nadrukiem z przodu, w trzech wariantach graficznych (niedźwiedź himalajski, świnia wisajska, pangolin)
– chustę typu komin w trzech wariantach graficznych
– maseczkę w trzech wariantach graficznych
– kawę Kukang
– bransoletkę Anoulak
– łapacz snów – saola

Projekt graficzny chusty Wild Run z niedźwiedziem himalajskim
Projekt graficzny chusty Wild Run z pangolinem
Projekt graficzny chusty Wild Run ze świnią wisajską

CEL BIEGU

Azja Południowo-Wschodnia boryka się z ogromnymi problemami zachowania bioróżnorodności. Wielu występującym tam zwierzętom grozi zagłada. Rosnąca populacja ludzka, kłusownictwo i nielegalny handel dzikimi zwierzętami powodują gwałtowny spadek liczebności wielu gatunków. Wybuch pandemii koronawirusa, związany ściśle z nielegalnym handlem zwierzętami, przyspieszył ten proces. Ludzie znaleźli się bez pracy i środków do życia, z tego powodu zajęli się niestety kłusownictwem. Organizacje, ratujące ginące gatunki zwierząt, znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Przez miesiące były zamknięte dla zwiedzających, nie można było organizować imprez charytatywnych, a z powodu kryzysu ekonomicznego wycofało się wielu sponsorów.

Mały pangolin ratowany przez Save Vietnam's Wildlife

Zorganizowaną przez nas akcją Wild Run 2020, chcemy pomóc ratować pangoliny, najczęściej przemycane zwierzęta na Ziemi, których łuski wg zabobonu tzw. “medycyny” chińskiej są towarem porównywanym do rogu nosorożca.

Rodzina gibbonów białopoliczkowych w Zoo Wrocław

Naszej pomocy potrzebują też krytycznie zagrożone wyginięciem gibony białopoliczkowe, które giną przez wyrąb lasów deszczowych i nielegalny handel.

Niedźwiedzie himalajskie w sanktuarium Cat Tien. fot. Free the Bears

Pandemia koronawirusa pogorszyła również sytuację niedźwiedzi malajskich i himalajskich, które wyłapywane są ze swojego środowiska i utrzymywane w drastycznie niehumanitarnych warunkach na fermach żółci.

Orangutan z młodym w dżungli Borneo. fot. Hutan

Szczególne środki ostrożności obowiązują na Borneo, gdzie pomagamy tworzyć korytarze ekologiczne na plantacjach palmy olejowej, aby chronić pantery mgliste, słonie, niedźwiedzie i orangutany.

Jeżeli nie wesprzemy badań oraz działań na rzecz ochrony przed kłusownictwem: kanczyla (myszojelenia) srebrnogrzbietego, saoli, łaskunka, świni wisajskiej, wtedy te prawie nieznane gatunki znikną z naszej planety…

Kogo dokładnie wspieramy?

W tym roku dochód z biegu Wild Run przyczyni się do ratowania ginących gatunków zwierząt w Azji Południowo Wschodniej. Poza zyskiem z biegu jaki zostanie przekazany na ten cel możesz dodatkowo wesprzeć fundację w kwocie 10, 50 i 100 zł, która pomoże następującym projektom:

Anoulak – stowarzyszenie działające w Laosie na rzecz poznania i ochrony endemicznych gatunków Gór Annamskich: gibonów białopoliczkowych, duków wspaniałych – www.conservationlaos.com

Duk wspaniały siedzi na drzewie w dżungli w Laosie - Wild Run. fot. Association Anoulak

Talarak – fundacja ratująca ginące, endemiczne gatunki zwierząt na wyspie Negros na Filipinach poprzez hodowlę i reintrodukuję min świni wisajskiej – www.talarak.org

Rodzina świń wisajskich w ośrodku hodowlanym Talarak na Filipinach. fot. Talarak Foundation Inc.

Katala – fundacja ratująca ginące, endemiczne gatunki zwierząt na Palawanie min. kanczyle filipińskie, dzioborożce filipińskie, żółwie  leśne palawańskie oraz pangoliny – www.philippinecockatoo.org

Dzioborożec palawański na owocującym drzewie - Wild Run. fot. Katala Foundation Inc.

Global Wildlife Conservation – projekt poszukiwania i ochrony „zaginionego” gatunku myszojelenia srebrnogrzbietego w Wietnamie – www.globalwildlife.org/silver-backed-chevrotain/

Myszojeleń - para kanczyli srebrnogrzbietych z fotopułapki w Wietnamie - Wild Run

Hutan – projekt badający i chroniący orangutany, słonie, pantery mgliste, niedźwiedzie malajskie na plantacjach palmy olejowej na Borneo – www.hutan.org.my

Słoń ze słoniątkiem na Borneo - Wild Run. fot. Hutan