Program ochrony orangutanów na Borneo

Program ochrony orangutanów na Borneo

Nazwa gatunku: ORANGUTAN BORNEAŃSKI Nazwa naukowa: Pongo pygmaeus Kraj: Malezja - Borneo Strona projektu: www.hutan.org.my Orangutany są małpami człekokształtnymi występującymi w lasach deszczowych Borneo i Sumatry. Wyróżniania się trzy odrębne gatunki orangutanów: borneański, sumatrzański i tapanuli. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) wszystkie orangutany klasyfikowane są do gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem. Głównym zagrożeniem dla orangutanów

Opis

Nazwa gatunku: ORANGUTAN BORNEAŃSKI
Nazwa naukowa: Pongo pygmaeus

Kraj: Malezja – Borneo

Strona projektu: www.hutan.org.my

Orangutany są małpami człekokształtnymi występującymi w lasach deszczowych Borneo i Sumatry. Wyróżniania się trzy odrębne gatunki orangutanów: borneański, sumatrzański i tapanuli.

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) wszystkie orangutany klasyfikowane są do gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem. Głównym zagrożeniem dla orangutanów jest kłusownictwo oraz degradacja ich naturalnych siedlisk bytu co doprowadziło do 92% spadku liczby ich populacji w ciągu ostatnich 100 lat.

ŚWIĘTA DLA ORANGUTANA

Kup bon podarunkowy
o wartości 100 zł
i pomóż ratować orangutany!

Aby zakupić bon prosimy dokonać wpłaty odpowiedniej kwoty (przycisk PRZEKAŻ DAROWIZNĘ powyżej) i podać w formularzu darowizny swój adres e-mail. Bon wyślemy na podany adres e-mail.

Chcesz pomóc innym zwierzętom – kliknij tutaj!

Orangutany borneańskie (Pongo pygmaeus) pod względem wielkości uważane są za największy gatunek orangutana. Samce mogą osiągać 75kg i dorastać nawet do 1.5m. Ze względu na swój nadrzewny tryb życia ich ręce są dłuższe o 30% od nóg, co pomaga im w przemieszczaniu się między gałęziami. Skóra na twarzy orangutanów ma czarny kolor i jest naga. Twarz dojrzałych samców składa się również z mięsistych worków policzkowych (podskórnych złogów tłuszczu) wraz z kłębuszkami gardłowymi, dzięki którym są w stanie wytwarzać głęboki, rezonujący dźwięk w lesie.

Co robimy?

Organizacja HUTAN jest zlokalizowana w północnej części Borneo, w stanie Sabah, który zamieszkuje około 1/5 populacji orangutanów borneańskich. Kluczowym elementem ochrony gatunkowej jest prowadzenie badań i monitoringu co umożliwia ocenę rozmieszczenia populacji orangutanów. HUTAN opracował unikatową metodykę obserwacji orangutanów, dzięki której, od ponad 20 lat śledzi losy tych wspaniałych zwierząt w prowincji Sabah. Dzięki tym obserwacjom świat dowiedział się, że orangutany potrafią się zaadaptować do warunków lasu wtórnego, co nie przekreśla ich bytowania w terenach wylesianych!. Hutan monitoruje tereny plantacji oraz zajmuje się tworzeniem korytarzy ekologicznych i tzw. mostów łączących tereny zalesione, dzięki czemu orangutany mogą przemieszczać się po większych obszarach bez niszczenia plantacji.

Jeżeli chcecie Państwo pomóc nam ratować orangutany,  prosimy o wpłaty na nasze konto bankowe:

PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław

nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040

z dopiskiem orangutan

Całość pieniędzy zostanie przeznaczona na ratowanie orangutanów borneańskich! Dziękujemy!

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Podsumowanie WILD RUN 2022

Bieg Wild Run 2022 odbył się po raz szósty w historii. Tegoroczne hasło brzmiało „ratujmy zwierzęta Azji”. Ponad 1100 osób zapisanych na bieg włączyło się w tym roku w akcję biegu charytatywnego w dniu 9...
Czytaj dalej

Ratujmy dzikie koty

17 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota! W tym doniosłym dla wszystkich właścicieli kocich piękności dniu, pamiętajmy o ich dzikich kuzynach. (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek Borneo

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z cyklu: Zoo i Dodo na Ratunek! Widzimy się jak zwykle w Zoo Wrocław. To będzie naprawdę wyjątkowe spotkanie, zatem nie może Was zabraknąć! Z Borneo przyjeżdża do nas dr Isabelle...
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek – uwaga na olej palmowy!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu „Zoo i Dodo na ratunek”, które odbędzie się we wrocławskim zoo w piątek 30 listopada. (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek panterom

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszym po wakacjach spotkaniu „Zoo i Dodo na ratunek panterom”, które odbędzie się we wrocławskim zoo w piątek 12 października. (więcej…)
Czytaj dalej