Program ratowania konfiskowanych pangolinów

Program ratowania konfiskowanych pangolinów

Nazwa gatunku: PANGOLINY Nazwa łacińska: Manidae Kraj: Laos, Wietnam Strona projektu: www.lctwildlife.org / www.freethebears.org / www.svn.vn Łuskowce, czyli pangoliny zostały uznane przez WWF za najbardziej zagrożone nielegalnym handlem zwierzęta na świecie. Łuski okrywające ich ciała, są tak samo pożądanym przez wschodni rynek towarem, jak róg nosorożca. W obydwu przypadkach nie mają absolutnie żadnego medycznego działania, są wytworem

Opis

Nazwa gatunku: PANGOLINY
Nazwa łacińska: Manidae

Kraj: Laos, Wietnam
Strona projektu: www.lctwildlife.org / www.freethebears.org / www.svn.vn

Łuskowce, czyli pangoliny zostały uznane przez WWF za najbardziej zagrożone nielegalnym handlem zwierzęta na świecie. Łuski okrywające ich ciała, są tak samo pożądanym przez wschodni rynek towarem, jak róg nosorożca. W obydwu przypadkach nie mają absolutnie żadnego medycznego działania, są wytworem skóry, tak samo jak nasze paznokcie. Szacuje się, że tylko w naszym stuleciu, ponad milion tych mało poznanych ssaków, padło ofiarą przemytników. Oznacza to, że za naszego życia pangoliny mogą wyginąć. Najbardziej zagrożone są łuskowce azjatyckie. Wszystkie cztery gatunki zostały sklasyfikowane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) jako zagrożone lub krytycznie zagrożone wyginięciem.

ŚWIĘTA DLA PANGOLINA

Kup bon podarunkowy
o wartości 50 zł
i pomóż ratować pangoliny!

Aby zakupić bon prosimy dokonać wpłaty odpowiedniej kwoty (przycisk PRZEKAŻ DAROWIZNĘ powyżej) i podać w formularzu darowizny swój adres e-mail. Bon wyślemy na podany adres e-mail.

Chcesz pomóc innym zwierzętom – kliknij tutaj!

Na świecie żyje obecnie osiem gatunków łuskowców, wszystkie mają grubą skórę pokrytą łuskami, tworzącymi ochronny pancerz. W momencie zagrożenia zwijają się w kulkę, chroniąc pozbawiony łusek brzuch oraz wystawiając ostre krawędzie łusek na zewnątrz. Jest to bardzo skuteczna broń przez drapieżnikami, nawet lwami i tygrysami. Żywią się wyłącznie owadami: mrówkami i termitami. Nie posiadają zębów, pokarm rozdrabniany jest przez mocno zrogowaciałe ściany żołądka. Do zdobywania mrówek i termitów służy im bardzo długi język, mierzący nawet do 40 cm oraz silne łapy zakończone mocnymi pazurami, którymi łuskowce rozkopują termitiery i wykopują nory w poszukiwaniu mrówek. Prowadzą głównie nocny tryb życia, są samotnikami. Młode wychowuje matka nosząc je na grzbiecie lub ogonie. Małe pangoliny rodzą się już z łuskami, jednakże w pierwszych dniach życia łuski są jeszcze bardzo miękkie.

Pangoliny występujące w Azji mają małżowiny uszne, a u nasady łusek wyrastają im włosy. Wyróżniamy cztery gatunki łuskowców azjatyckich:

Łuskowiec chiński lub pięciopalczasty (Manis pentadactyla) zamieszkuje lasy tropikalne i bambusowe, południowo-wschodniej Azji, dobrze się wspina po drzewach, jednak większość czasu spędza w norach. Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem.

Łuskowiec jawajski lub indochiński (Manis javanica) zamieszkuje lasy Azji Południowo – Wschodniej, w tym Kambodżę, Wietnam, Laos, Tajlandię oraz wyspy Borneo, Sumatrę, Jawę i wyspy Sundajskie. Prowadzi głównie nadrzewny tryb życia. Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem.

Łuskowiec filipiński (Manis culionensis) występuje jedynie na wyspie Palawan. Jest gatunkiem nadrzewnym, większość życia spędza w koronach drzew, ale można go też spotkać na trawiastych terenach, gdzie poszukuje termitów. Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem.

Łuskowiec indyjski lub gruboogonowy (Manis crassicaudata) występuje w lasach tropikalnych Indii, Pakistanu, Nepalu i Sri Lanki, można go też spotkać na terenach trawiastych, a nawet pustynnych. Prowadzi naziemny tryb życia, kopie głębokie nory. Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Co robimy?

Wspólnie z wrocławskim ogrodem zoologicznym, wspieramy projekty ratowania pangolinów konfiskowanych w Laosie i Wietnamie oraz przywracania ich do natury. Są to głównie pangoliny chińskie i jawajskie. 

Wspieramy stację Save Vietnam’s Wildlife, gdzie od 2014 roku ratowane są pangoliny skonfiskowane w Wietnamie. Utrzymanie pangolinów jest bardzo kosztowne i pracochłonne, ze względu na ich dietę: żywią się bowiem termitami i mrówkami. Dziennie, jeden pangolin zjada nawet 20 000 mrówek. Zwierzęta ratowane z przemytu są w bardzo złym stanie i wymagają kosztownego leczenia. Transportowane są najczęściej w plastikowych workach. Nierzadko zdarza się, że handlarze poją zwierzęta na siłę wodą z piaskiem, aby w ten sposób zwiększyć ich wagę. Wyleczenie pangolina wymaga wielkiej wiedzy i doświadczenia. 

Olbrzymim sukcesem Save Vietnam’s Wildlife jest projekt wypuszczania uratowanych i wyleczonych pangolinów do ich naturalnego środowiska. Miejsce wypuszczenia zawsze pozostaje tajemnicą, tak aby kłusownicy nie mogli złapać ich ponownie. Do monitorowania przemieszczania się zwierząt, w bardzo ciężko dostępnym, górskim i leśnym terenie, wykorzystywane są drony. 

W 2018 roku wsparliśmy budowę wybiegu dla skonfiskowanych pangolinów w Lao Conservation Trust for Wildlife. Wybiegi dla pangolinów muszą być bardzo solidnie zbudowane, aby zabezpieczyć zwierzęta przed złodziejami. Pangoliny mają też bardzo specyficzne wymagania: absolutny spokój (są samotnikami), wysoką wilgotność powietrza, specjalne podłoże, bardzo lubią kopać nory i nie lubią światła dziennego, gdyż są nocnymi ssakami. Pierwsze łuskowce zamieszkały już na nowym wybiegu.

Wrocławskie Zoo wraz z Zoo w Pradze jest fundatorem Pangolinarium w stacji Free the Bears. Organizacja ratująca niedźwiedzie coraz częściej opiekuje się również innymi gatunkami zwierząt konfiskowanych w Laosie. Inne gatunki wymagają innych wybiegów i specyficznej opieki. Stąd potrzebna jest nasza pomoc!

Przy ratowaniu pangolinów bardzo istotna jest współpraca z lokalnymi władzami oraz edukacja ludności. Wszystkie wspierane przez nas organizacje szkolą policję i przedstawicieli władz, jak reagować w przypadku wykrycia kłusownictwa lub handlu pangolinami. Szybkie przekazanie zwierząt specjalistom jest bowiem kluczowe. Prowadzą też akcje edukacyjne pokazujące bezsens spożywania łusek i mięsa pangolinów oraz ich olbrzymią rolę w ekosystemie.

Jeżeli chcecie Państwo pomóc nam ratować pangoliny, prosimy o wpłaty na nasze konto bankowe:

PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław

nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040

z dopiskiem PANGOLINY

Całość pieniędzy zostanie przeznaczona na ratowanie pangolinów. Dziękujemy!

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Czas na wiosenne wietrzenie szaf!

Dzisiaj świętujemy Dzień Ziemi. Święto to ustanowione zostało, by zwrócić uwagę na to, jak kruche są ekosystemy na naszym globie w zetknięciu z człowiekiem. Jednym z ogromnych obciążeń dla środowiska i jego bioróżnorodności jest przemysł...
Czytaj dalej

Bony podarunkowe na Święta

Jeśli nie masz pomysłu na świąteczny prezent i martwisz się, że kolejna para skarpet pod choinką może się komuś nie spodoba, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.  (więcej…)
Czytaj dalej

Podsumowanie WILD RUN 2022

Bieg Wild Run 2022 odbył się po raz szósty w historii. Tegoroczne hasło brzmiało „ratujmy zwierzęta Azji”. Ponad 1100 osób zapisanych na bieg włączyło się w tym roku w akcję biegu charytatywnego w dniu 9...
Czytaj dalej

Dzień Pangolina 2022

19.02.2022 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pangolina! Dla wszystkich miłośników tych niesamowitych zwierząt to jednak powód nie do radości, lecz coraz większych obaw o ich przetrwanie. (więcej…)
Czytaj dalej

Dzień Pangolina

Pangoliny to najczęściej przemycane zwierzęta świata. 1 000 000 w ciągu ostatnich 20 lat. Co 5 minut jeden pangolin zostaje wyłapany ze środowiska naturalnego. (więcej…)
Czytaj dalej

Międzynarodowy Dzień Pangolina!

Mamy nadzieję, że w 2020 roku usłyszy o tym dniu, znacznie więcej ludzi, niż w latach poprzednich… Fundacja Dodo działająca przy wrocławskim ogrodzie zoologicznym, od kilku już lat przekazuje informacje dotyczące tych, najbardziej zagrożonych przemytem,...
Czytaj dalej

Podaruj prezent – uratuj pangolina

Bardzo chcemy pomóc pangolinom. Wiemy, że i Wy również. Teraz, kiedy wielkimi krokami nadchodzą Święta, macie okazję podarować najbliższym niezwykły prezent pod choinkę i ... pomóc w sfinansowaniu Pangolinarium (więcej…)
Czytaj dalej

Zoo i Dodo na ratunek pangolinom

Serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w spotkaniu „Zoo i Dodo na ratunek pangolinom”, które odbędzie się we wrocławskim zoo w piątek, 14 grudnia. (więcej…)
Czytaj dalej