Aktualności,Dodo

Podsumowanie roku 2020

2020 to rekordowy rok - 330 000 zł przekazaliśmy na projekty ochrony gatunkowej zwierząt!

Dzięki Wam wsparliśmy programy ochrony gatunkowej zwierząt kwotą prawie 330 000 zł! Dziękujemy, że jesteście, dziękujemy, że dzięki Wam walka o zagrożone gatunki trwa!

Fundacja wypracowuje budżet na ochronę dzięki darowiznom, zbiórkom publicznym, w tym na platformie Zrzutka.pl, a także przez organizację imprez. Jest też organizacją pożytku publicznego i zbiera pieniądze z 1% podatku. Wszystkie te działania przyniosły w 2020 roku łącznie prawie 350 000 zł.

Komu pomogliśmy?

Zebrane fundusze przeznaczone zostały na rzecz ratowania zwierząt w Azji, Afryce i Australii i wsparły następujące projekty ochrony:

PROJEKT OCHRONY SAOLA

IUCN Saola Working Group

Kwota: 3 091 zł

Fundusze przeznaczone na prace nad powstaniem Saola Conservation Breeding Center w Parku Narodowm Bach-Ma w Wietnamie.

Saola Foundation

Kwota: 3 482 zł

Fundusze przeznaczone na rozpoczęcie działalności fundacji i organizację ekipy do badań terenowych w Laosie.

PROJEKTY OCHRONY ENDEMICZNEJ FAUNY JAWY

Prigen Conservation Breeding Ark

Kwota: 2 994 zł

Wybudowano 5 nowych wybiegów dla świń jawajskich. W nowym kompleksie dla drapieżników udało się utworzyć 3 pary łaskunków jawajskich i urodziło się pierwsze młode. Nasadzono rośliny pod przyszłą hodowlę kuskusów i innych wymagających specyficznej diety zwierząt (liście, kwiaty, owoce).

PROJEKT OCHRONY ŚWINECZKI KARŁOWATEJ I NOSOROŻCA INDYJSKIEGO

Durrell Wildlife Conservation Trust

Kwota: 4 243 zł

Fundusze przeznaczono na rewitalizację ekosystemu trawiastego w Parku Narodowym Manas i zabezpieczenie świneczek karłowatych przed afrykańskim pomorem świń. Wypuszczono pierwszych 14 świneczek do parku!

PROJEKT OCHRONY JELENIOWATYCH NA PALAWANIE

Katala Foundation

Kwota: 5 127 zł

Odbywają się rozmowy na szczeblu rządowym o projekcie hodowli i reintrodukcji jeleni kalamiańskich i kanczyli filipińskich. Z powodu pandemii badania w terenie zostały przesunięte na następny rok.

PROJEKT OCHRONY LORI KUKANG

The Kukang Rescue Program

Kwota: 9 331 zł

Fundusze przeznaczone na ratowanie lori z rąk kłusowników oraz działania edukacyjne dla dzieci w szkołach, a także na program spółdzielni rolnej produkującej kawę Kukang.

PROJEKT BUDOWY WYBIEGU DLA NIEDŹWIEDZI ORAZ RATOWANIA KONFISKOWANYCH GINĄCYCH GATUNKÓW ZWIERZĄT W LAOSIE

Free the Bears

Kwota: 10 600 zł

Trwa budowa wybiegów dla niedźwiedzi malajskich i himalajskich w Laosie, którą finansujemy. Dzięki wybudowanemu m.in. z naszych funduszy pangolinarium uratowano i wypuszczono do środowiska naturalnego 2 pangoliny. Uratowano kolejnych 6 niedźwiedzi w Laosie (plus 8 w Kambodży i Wietnamie).

PROJEKT OCHRONY GINĄCEJ FAUNY BORNEO

HUTAN

Kwota: 5 884 zł

Dzięki tym środkom zakupiono i założono 20 fotopułapek do monitorowania przemieszczania się zwierząt w korytarzach ekologicznych na plantacjach palny olejowej.

PROJEKT RATOWANIA PANGOLINÓW W WIETNAMIE

Save Vietnam’s Wildlife

Kwota: 7 820 zł

W roku 2020, pomimo pandemii, nadal było bardzo wiele konfiskat pangolinów. Część zwierząt, po leczeniu i rehabilitacji, udało się już wypuścić na wolność. Wypuszczone osobniki są monitorowane.

PROJEKT OCHRONY GINĄCEJ FAUNY WYSPY NEGROS

Talarak Foundation

Kwota: 8 257 zł

Sfinansowano wypuszczenie świń wisajskich w Danapa Nature Reserve, 200-hektarowym parku na wyspie Negros na Filipinach. Wypuszczone świnie pochodzą z ośrodków hodowlanych Fundacji Talarak.

PROJEKT BADAŃ I OCHRONY GIBBONÓW I DUKÓW W LAOSIE

Project ANOULAK

Kwota: 6 085 zł

Fundusze przeznaczono na monitoring bioróżnorodności przy użyciu 265 foto pułapek w Parku Narodowym Nakai–Nam Theun. Na zdjęciach udało się zidentyfikować 34 gatunki (m.in. gibon czarny, duk wspaniały, pangolin, zajączek annamski, kotek bengalski, niedźwiedź malajski).

PROJEKT BADAŃ I OCHRONY KANCZYLA SREBRNOGRZBIETEGO W WIETNAMIE

Global Wildlife Conservation

Kwota: 7 262 zł

Dzięki finansowanemu przez nas monitoringowi udało się odnaleźć drugie miejsce występowania kanczyla srebrnogrzbietego w Wietnamie.

PROJEKT OCHRONY PANTER ŚNIEŻNYCH

Snow Leopard Trust

Kwota: 1 614 zł

Finansujemy monitoring panter śnieżnych przy użyciu foto pułapek. Snow Leopard Trust prowadzi także program edukacyjny dla dzieci w 5 krajach występowania panter i pomaga w zabezpieczaniu zwierząt gospodarskich przed panterami.

PROJEKT OCHRONY MANATÓW AFRYKAŃSKICH

African Aquatic Conservation Fund

Kwota: 8 137 zł

Sfinansofano wyprawę badawcza do nigdy dotąd nie zbadanych części rzeki Senegal (na granicy z Mauretanią), połączoną z rozmowami na temat budowy tam bezpiecznych dla manatów.

PROJEKT OCHRONY PINGWINÓW PRZYLĄDKOWYCH

SANCCOB

Kwota: 7 839 zł

Dzięki tej kwocie adoptowaliśmy kolejne 50 piskląt pingwinów przylądkowych. W 2020 roku 300 opuszczonych jaj trafiło do inkubatorów w stacji SANCCOB.

PROJEKT OCHRONY ŻÓŁWI W SENEGALU

African Chelonian Institute

Kwota: 7 959 zł

Sfinansowaliśmy rozbudowę nowego centrum Instytutu z wybiegami do rehabilitacji i hodowli żółwi. W 2020 roku udało się uratować kilka gniazd żółwi morskich – młode wypuszczono do oceanu. African Chelonian Institute, ze względu na rosnące kłusownictwo, wspiera także strażników parków narodowych.

PROJEKT OCHRONY ORYKSA I ADAKSA

Marwell Wildlife

Kwota: 4 517 zł

Finansujemy monitoring populacji oryksów szablorogich w 4 parkach narodowych w Tunezji. Żyje tam około 300 oryksów. W 2020 przeprowadzono rozmowy z rządem na temat przemieszczanie zwierząt do kolejnych parków.

PROJEKT OCHRONY LEMURÓW KATTA

RENIALA

Kwota: 7 263 zł

Nasza darowizna pomaga w utrzymaniu 47 lemurów katta w Centrum Reniala. Prowadzony jest także monitoring utworzonej i wypuszczonej grupy 17 lemurów w Rezerwacie Reniala.

PROJEKT OCHRONY OKAPI

Okapi Conservation Project

Kwota: 4 269 zł

Finansujemy monitorowanie populacji okapi w lesie Epulu. Projekt obejmuje także działania na rzecz lokalnej ludności (pomoc w edukacji, zakładanie ogrodów). W Kongo jest obecnie bardzo trudna sytuacja, epidemia nie tylko COVID, ale też dżumy i nowe przypadki Eboli.

WSPARCIE RATOWANIA ZWIERZĄT Z POŻARÓW W AUSTRALII

Bush Fire Emergency Wildlife Fund – Zoos Victoria

Kwota: 213 020 zł

Nasza darowizna pomogła w uratowaniu tysięcy zwierząt z pożarów m.in. dzięki mobilnej klinice. Przeprowadzono również odłów zagrożonych gatunków z obszarów zagrożonych pożarami (np. drzewnica górska, kolcopiórek brązowy) i ich powrót do natury.

Bardzo Wam dziękujemy!

Oto podziękowania od organizacji, które wraz z Zoo Wrocław wspiera Fundacja Dodo. Czyli podziękowania dla wszystkich Was, którzy nie pozostajecie obojętni na los zwierząt zagrożonych wyginięciem!

50,00  100,00  200,00 

Podaruj swój 1% dla zwierząt. Razem możemy wiele!